Quantiferon je poměrně vzácně prováděné vyšetření, ale na druhou stranu je velmi přínosné při podezření na tuberkulózu. Prováděno je nejčastěji na plicním, ale příležitostně i na interně.
Pokud lidské tělo přijde do styku s mykobakteriemi (bakterie způsobující tuberkulózu), objeví se v krvi lymfocyty, které reagují na styk s antigeny mykobakterií tvorbou zánětlivých produktů (obzvláště interferon gama).
Vyšetření je prováděno z krve, ke které jsou následně přidány antigeny mykobakterií. Přítomnost mykobakterií způsobí produkci interferonu gama, kterou je následně možné změřit. V případě, že jsou v krvi přítomné lymfocyty citlivé na mykobakterie, je po nějakém čase možné provést měření na interferon gama. Výsledky testu mohou být tři a to negativní, pozitivní a neurčitý.
Vyšetření se uplatňuje, jak již bylo výše zmíněno, při podezření na tubrkulózu, nejčastěji pak u jedinců, kteří mají příznaky, avšak na rentgenu nebo CT jsou ložiska nejasná. Příznaky tuberkulózy jsou noční pocení, váhový úbytek, opakovaně zvýšená teplota, apod. Quantiferon test je vhodné udělat i u pacientů, kteří nejeví jasné příznaky tuberkulózy, ale mají jim být podány silná imunosupresiva. A to z důvodu, že pokud by pacient měl v těle neaktivní tuberkulózu, mohla by ji imunosupresiva „probudit“ a vést až k fatálním důsledkům.
Test se dělá z odebrané žilní krve, pro kterou se použijí speciální zkumavky a je následně vyšetřena speciální laboratoří. Před odběrem žilní krve u pacienta pro toto vyšetřením není třeba žádná příprava.
Nevýhodou tohoto testu je možný neurčitý, případně falešně negatiní výsledek, se kterým se setkáváme u pacientů s poruchou imunity, protože jejich bílé krvinky nedokáží na antigeny mykobakterií správně reagovat.