Vyšetření D-dimerů [dé-dimerů] je vyšetření, které umožňuje vyloučit akutní hlubokou žilní trombózu dolních končetin a plicní embolii. Dojde-li ovšem ke špatné indikaci, působí spíše zmatek, než jasné výsledky.
Při rozpouštění krevních sraženin vznikají fragmenty bílkovin, tzv. D-dimery. Dochází k tomu proto, že pokud v těle vznikne krevní sraženina, tělo se snaží udržet srážení krve v rovnováze a sraženinu zároveň rozpouští. Při tomto procesu vznikají D-dimery, jejichž hladina se dá v laboratoři zjistit ze vzorku žilní krve. Vyšší hladina D-dimerů tedy znamená přítomnost sraženiny v těle.
Zvýšená hladina D-dimerů je zaznamenávána charakteristicky u akutní trombózy žil dolních končetin i trombóz jiných žil a plicní embolie. Zároveň je ale možné zaznamenat zvýšenou hladinu D-dimerů i u rozsáhlých zánětlivých procesů, jako jsou infekční záněty, autoimunitní procesy, nádory, stavy po úrazech, stavy po chirurgických operacích apod., dále pak v těhotenství, nemoci jater a u starších pacientů, v některých případech je ale příčina neznámá.
Vzhledem k rozličným příčinám zvýšené hladiny D-dimerů je významným nálezem pouze jejich normální hladina. V takovém případě je možné vyloučit trombózu nebo plicní embolii. K vyšetření se tedy přistupuje právě v případech, kdy je po jiných vyšetřeních diagnóza trombózy nebo embolie spíše nepravděpodobná a je třeba ji vyloučit bez zatížení dalšími vyšetřeními.
V případě, že pacientovy klinické obtíže směřují spíše k trombóze nebo embolii přistupuje se k vyšetřením zobrazovacími metodami, kterými je možné tento stav jak potvrdit tak vyloučit a v případě pozitivního nálezu je zároveň rovnou možné určit jejich vážnost a rozsah. Jedná se o ultrazvuk žil, potažmo CT-angiografii plic nebo plicní scintigrafii.