Bronchoalveolární laváž (BAL) je významnou doprovodnou metodou bronchoskopie užívanou v diagnostice a je možné ji přeložit jako „výplach průdušek a plicních sklípků“.
Endoskopické vyšetření dolních dýchacích cest nazývané bronchoskopie probíhá tak, že lékař vsune přes průdušnici do průdušek bronchoskop. Bronchoskop je hadicovitý přístroj, který má na konci kameru, ta umožňuje zobrazení dýchacích cest zevnitř a zároveň je možné pomocí speciálních nástrojů odebrat drobné vzorky.
Výše zmiňovaná bronchoalveolární laváž pak probíhá tak, že se do dané omezené oblasti plic vypustí a následně odsaje tekutina, která je po té odeslána k dalším vyšetřením.
Před samotným bronchoskopickým vyšetřením jsou pacientovi podávány léky proti kašli a pacient by neměl 6h kouřit a měl by být nalačno. Vyšetření je provázeno drážděním dýchacích cest a vyvolávání kašle, jde proto o poměrně nepříjemné vyšetření. Stejně tak bronchoalveolární laváž je poměrně nepříjemná, jelikož tekutina v části plic dráždí pacienta ke kašli, samozřejmě aniž by ho dusila.
Tekutina, která je získána z dýchacích cest bronchoalveolární laváží je následně odesílána na vyšetření, které může určit přítomnost zdroje zápalu plic (mikrobiologické vyšetření) nebo při podezření na rakovinu plic přítomnost nádorových buněk (cytologické vyšetření).