K náhlému dušení velice často dochází v důsledku vdechnutí sousta potravy či cizího tělesa. Postihuje jak děti, u nichž dochází nejčastěji ke vdechnutí částí hraček, tak dospělé, zejména při rychlém jídle. Ve většině případů dojde v takovém případě k propadnutí tělesa hlasovými vazy hrtanu do průdušnice a jeho uvíznutí v pravé průdušce, což ovšem umožňuje dýchání alespoň jednou plící.
Nejčastěji k němu dochází u dospělých po vdechnutí ořechů č jiných potravin, u dětí vdechnutím částí hraček. U starých a nemocných je jejich příčinou zejména snížený dýchací reflex a poruchy vědomí. Projevuje se kašlem, úzkostí, zvýšeným dechovým úsilím, držením za krk, pískavým zvukem při nádechu.
U postiženého, který neztrácí vědomí, podporujte jeho snahu těleso vykašlat, v žádném případě se nepokoušejte předmět vyjmout. Naveďte postiženého k silnému vydechnutí. Dochází-li u postiženého k pískotu při dýchání nebo není-li schopen mluvit, 5krát ho střídavě udeřte mezi lopatky a 5krát proveďte tzv. Heimlichův manévr – postižený se předkloní, obejděte ho zezadu a prudce mu stlačte nadbřišek sevřenou pěstí (lze použít i jako svépomoc na sobě).
Pokud je postižený v bezvědomí, začněte provádět umělé dýchání a masáž hrudníku a přivolejte záchrannou službu.