Při poruše koordinace pohybů je na vině postižení nervů při poranění míchy, ale také postižení řídících center, jako je mozeček a bazální ganglia. Poruchu koordinace poznáme podle bezcílných a nepřesných pohybů, které mohou být v některých případech nedostatečné, jindy zase přemrštěné. V rámci koordinace dochází také k souhře více pohybů a svalových skupin (například při hře na hudební nástroj jedna ruka vybrnkává, zatímco ta druhá mačká struny, koordinaci pozorujeme například i při běhu).
Bazální ganglia jsou uložena v mozku a mají na starosti tlumení svalového tonu, zabezpečení naučených pohybů (například řazení páky při jízdě autem) a koordinaci volních pohybů. Jsou-li porušena, nastává zvýšená ztuhlost svalů a málo pohybu, nebo naopak zvýšené uvolnění svalů a bezcílné nadměrné pohyby. Při Parkinsonově chorobě dochází v prvním případě a poznáme ji podle
toho, že postižený má problémy zahájit pohyb, který je pak pomalý, chybí souhyb končetin při chůzi a vše je doprovázeno třesem, navíc pacient nemá mimické projevy. V druhém případě nastává chorea, při níž je člověk neklidný a neustále v pohybu, objevují se tiky i grimasy. Chorea se projeví buď ve stáří, nebo u dětí s revmatickou horečkou, dospělé pak napadá kvůli vyvolané dědičné Huntingtonově chorobě.
Neurolog může prostřednictvím léků projevy Parkinsonovy choroby alespoň na začátku trochu tlumit, zatímco u Huntingtonovy choroby je léčba složitější, progres se navíc objevuje u poměrně mladých lidí (ve středním věku).
Při úrazech, cévních mozkových příhodách (iktus), infekcích, otravách, roztroušené skleróze i dalších nemocí může být porušen mozeček, někdy i jen dočasně (v případě otravy alkoholem). Zda nám mozeček funguje správně, zjistíme podle toho, zda když zavřeme oči, předpažíme a otáčíme dlaněmi nahoru a dolů, jsou pohyby synchronní. Pomoci nám s tím může blízký člověk, který nás při úkonu pozoruje. Jestliže naše pohyby synchronní nejsou, může být náš mozeček poškozen a je nutné vyhledat neurologa. Doporučená léčba se pak vždy bude odvíjet od příčiny poškození.
Výše uvedené příznaky se mohou objevit i při částečném poškození míchy, které poznáme i podle toho, že při zavřených očích nevnímá polohu vlastního těla (nepoznáme například, že máme pokrčené prsty). V tom případě vyhledáme lékaře.