Ztuhlost kloubů

Kosti obalené chrupavkou a společné vazivové obaly, to je základ kloubu. Některé klouby navíc mají vyrovnávací destičky, tíhové váčky s tekutinou nebo se skládají z více kostí. Klouby nejvíce postihuje artróza neboli degenerativní změny na chrupavce. Ta pak ztrácí svoji hladkost a nemůže klouzat po povrchu druhé kloubní chrupavky, což pacient pocítí velmi intenzivní bolestí a nemožností pohybu kloubů.

Za ztuhlost kloubů může v některých případech také dna, kterou vyvolává ukládání kyseliny močové kvůli nadměrnému příjmu soli a živočišných bílkovin. Postihuje především palce na nohou.

Někdy však bývají na vině i banálnější příčiny, jako je nadměrná zátěž, držení v nepřirozené poloze, namáhavá fyzická aktivita či dlouhotrvající práce na počítači. Pomoci nám mohou teplé obklady či tlumicí masti a gely. Jestliže ani po nějaké době bolest neustane nebo je ještě intenzivnější, obraťte se na svého doktora. Nepohyblivost i bolest kloubů se spolu se svalovou bolestí a citlivostí kůže vyskytuje také při zvýšené teplotě.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události