Kosti obalené chrupavkou a společné vazivové obaly, to je základ kloubu. Některé klouby navíc mají vyrovnávací destičky, tíhové váčky s tekutinou nebo se skládají z více kostí. Klouby nejvíce postihuje artróza neboli degenerativní změny na chrupavce. Ta pak ztrácí svoji hladkost a nemůže klouzat po povrchu druhé kloubní chrupavky, což pacient pocítí velmi intenzivní bolestí a nemožností pohybu kloubů.
Za ztuhlost kloubů může v některých případech také dna, kterou vyvolává ukládání kyseliny močové kvůli nadměrnému příjmu soli a živočišných bílkovin. Postihuje především palce na nohou.
Někdy však bývají na vině i banálnější příčiny, jako je nadměrná zátěž, držení v nepřirozené poloze, namáhavá fyzická aktivita či dlouhotrvající práce na počítači. Pomoci nám mohou teplé obklady či tlumicí masti a gely. Jestliže ani po nějaké době bolest neustane nebo je ještě intenzivnější, obraťte se na svého doktora. Nepohyblivost i bolest kloubů se spolu se svalovou bolestí a citlivostí kůže vyskytuje také při zvýšené teplotě.