Skolióza

      Skolióza je trvalé vychýlení páteře do stran. Je to jedno z nejdéle známých ortopedických onemocnění vůbec. Vzniká v případě, že se jednotlivé obratle pootočí kolem vlastní osy. V těchto úsecích je pak páteř ztuhlá. Skolióza se vyvíjí již od dětství. Páteř je většinou v hrudní oblasti zahnuta doprava, v bederní doleva. Může být ale také nadměrně prohnuta dopředu (lordóza) nebo dozadu (kyfóza). Skolióza často narušuje sebevědomí dítěte a dospívajícího a může způsobit i vážné psychické problémy.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Skolióza může být v některých případech vrozená, ale nejčastěji je získána až postupem doby. U většiny pacientů se skoliózou (více než 80%) neexistují žádné zjištěné příčiny. V takových případech se mluví o idiopatické skolióze. Předpokládá se, že příčinou by mohl být nerovnoměrný růst páteřního svalstva a jednotlivých obratlů - jedna strana roste rychleji než druhá, což vede k vychýlení celé páteře. Ve fázích rychlého růstu, obzvláště v průběhu puberty, se zakřivení páteře dále zvětšuje.
      Od idiopatické skoliózy se odlišuje funkční skolióza, při které je zakřivení páteře způsobeno různými chorobami. Mohou to být např. záněty  nebo nádory postihující obratle, osteoporóza a jiné poruchy kostí, onemocnění svalů, nervů a pojiva, obrny, špatné držení těla při bolestech (například při výhřezu meziobratlových plotének a při svalových křečích). Funkční skolióza se dá odstranit vyléčením původního onemocnění.

Průběh

      Zakřivením páteře a tím i špatným držením těla jsou svaly neustále nepřirozeně namáhány. To vyvolává bolesti. Nemocní si zpočátku stěžují na únavu v bederní oblasti po delším sezení nebo stání, pak se objevují bolesti v zádech v oblasti napětí. Bolest se může stát i trvalou, když dojde k zvýšenému dráždění vazů. Pacient může mít také bolesti hlavy, ale i kolen a dalších kloubů dolních končetin. Skolióza ale nemusí být bezpodmínečně spojena pouze s bolestí. Často se projeví pouze zakřivením zad, nestejně vysokým držením ramen (pravé bývá výše než levé), nebo do strany vychýleným držením hlavy.

Následky

      Kromě bolestí mohou být v některých velice těžkých případech omezeny ve své funkci i důležité orgány (například srdce nebo plíce). Pak je ovšem nutná operace. Zakřivení páteře je při tomto zákroku napraveno a páteř částečně vystužena, aby se zamezilo dalšímu vychylování. Sedavá zaměstnání mohou být prováděna pouze s velikým úsilím, nebo dokonce vůbec.

Rozpoznání/vyšetření

      V počátečních stádiích bývá skolióza jen těžko k rozpoznání. Teprve v dalších fázích - kdy je ovšem zakřivení páteře již tak velké, že se jen těžko vrací do normální polohy - je nápadné vyhnutí páteře do stran. Křivka páteře je nejlépe vidět, když se postižený hodně předkloní. Zakřivená páteř může mít podobu C (zakřivení na jednu stranu), S (zakřivení na obě strany) nebo dokonce dvojitého S. K diagnostickým příznakům patří držení ramen v nestejné výšce a šikmé držení hlavy. Někdy je patrná neobvykle velká vzdálenost jednotlivých žeber, vystouplá lopatka nebo jedna kyčel více vystupující než druhá. Nejčastěji je skolióza diagnostikována až mezi desátým a dvanáctým rokem života. Většinou je zjištěna náhodou, protože v těchto letech se ještě nevyskytují žádné potíže, které by dítě mohlo samo popsat. Včasná diagnóza je ovšem to nejdůležitější, protože pouze tak může být páteř ještě v době dospívání ovlivněna a napravena například pomocí cvičení.
      Pro stanovení diagnózy je důležité rentgenologické výšetření (předozadní a boční), které ukáže rozsah a povahu  zakřivení.
      Podle toho je skolióza rozdělována do čtyř základních skupin:

  1. lehká skolióza: úhel do 40°
  2. středně těžká skolióza: úhel  40° až 60°
  3. těžká skolióza: úhel  60° až 80°
  4. velice těžká skolióza: úhel nad 80°  

      Úhel zakřivení se ale může ještě měnit i po ukončení aktivní fáze růstu. U dívek se skolióza vyskytuje zhruba třikrát častěji než u chlapců.

Léčba

      Rehabilitační cvičení: je-li skolióza objevena ještě v dětském věku, a není-li zakřivení páteře ještě příliš velké (do 20°), může člověk bojovat proti dalšímu zakřivování cvičením. Jsou při něm posilovány hlavně nadměrně namáhané zádové svaly, aby mohly lépe vyrovnávat tendenci páteře k vybočení. K tomu se používají různé metody - například Vojtova metoda. Výběr metody a vedení nemocného musí být samozřejmě konzultováno se zkušeným rehabilitačním odborníkem.
      U dětí je možné předejít dalším deformitám použitím sádrového lůžka nebo korzetu - opět jde o metody, jejichž použití musí pečlivě zvážit odborník (např. nošení korzetu dítě značně omezuje, může vyvolat pocity odlišnosti od vrstevníků atd., ale možnost vzniku těžké deformity je varující).
      Operace může být provedena z kosmetických důvodů, když je zakřivení již hodně patrné, nebo je-li již skolióza v takovém stádiu, že jiná metoda není dost účinná (úhel zakřivení více než 50°), nebo při velkém zakřivování páteře v důsledku rychlého růstu. Existuje mnoho různých technik operací, při nichž jsou jednotlivé části páteře vyrovnány a vystuženy.

Prevence

      Velice důležitým předpokladem je včasná diagnóza. Jděte proto okamžitě k lékaři, když máte u svého dítěte jakékoli podezření na špatné držení těla. Je-li stanovena diagnóza skoliózy, mělo by dítě začít s nějakou sportovní aktivitou, která posiluje svaly zad. Jedním z těchto sportů je například plavání. Na druhé straně platí, že by měly být omezeny sporty, které páteř silně zatěžují, například squash, umělecká gymnastika, skok do výšky. Rozdíly v délce nohou mohou být vyrovnány pomocí ortopedické obuvi, čímž se také zmírní zátěž páteře.

Časté dotazy

      Trpím skoliózou a nyní lékař zjistil skoliózu i u mého syna. Znamená to, že je tato nemoc dědičná?
      Skutečně byla zjištěna vyšší pravděpodobnost výskytu v rodinách, kde se již jeden případ skoliózy objevil. Zřejmě může být vloha pro její vznik i děděna.  

      Jaká je pravděpodobnost úspěchu operace při skolióze?
      To závisí na věku pacienta, na rozsahu a povaze zakřivení páteře, stejně jako na zkušenostech lékaře. Celková úspěšnost se pohybuje kolem 50%.  

      Naše 14-ti letá dcera trpí skoliózou se zakřivením páteře o 40 stupňů. Byla nám doporučena operace, které bychom se ale raději vyhnuli. Jaké existují další neopertivní možnosti léčby?
      Dobré výsledky může mít v takovýchto případech rehabilitační cvičení, zaměřené na posílení zádových svalů. Je několik různých metod (mezinárodně uznávaná je např. Vojtova), ale vybrat tu nejvhodnější musí ortoped nebo zkušený rehabilační odborník.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.
Tento komentář reaguje na Honza [2]
0
TOPhelena25. 3. 2014 16:04:26
Já jdu zítra k doktorce stěma zádama zas emě to čím dál víc bolí máš fb

1
1helena25. 3. 2014 15:10:02
dobrý den mám 17 let a mám skoliozu a lékař mě poradil cvičit nic jiného bolí mě kolena hlava a i srdce a nemůžu občas popdnout dech
Na tento komentář reaguje Honza [2],
Tento komentář reaguje na helena [1]
1
2Honza25. 3. 2014 15:40:28
Tak to jsme na tom podobne. Skoliozu mam od prace z Pc - porad sedim. Vice mene jsem mel velmi podobne problemy. Lekar a fyzioterapeut me doporucili ze zacatku rehabilitace cca 4 nedele a pote cvicit cvicit a cvicit. Po roce jsem se bolesti temer zbavil. Ted kdyz dlouho sedim a pracuji tak se obcas protahnu a kazde rano a vecer cvicim cca 15min predepsane cviky!! takze nezoufej a cvic, ono se to zlepsi!!!
Na tento komentář reaguje helena [3],
Tento komentář reaguje na Honza [2]
0
3helena25. 3. 2014 16:04:26
Já jdu zítra k doktorce stěma zádama zas emě to čím dál víc bolí máš fb
4
4Eduška23. 10. 2014 21:44:29
Drazí, vím jaké to jsou bolesti a potíže, ale je nutné cvičit, a zase cvičit speciální cvičení na páteř, snížit váhu, nenosit vysoké podpatky celý den, správně se stravovat a mít veselou mysl a zbavovat se stresu, Více o sebe pečovat, (nemyslím tím kosmetiku a kadeřníka). ale to se Vám nechce, myslíte si, že lékař švihnutím proutku Vás zbaví potíží. Ve skutečnosti musíte víc udělat Vy, lékař Vás jen povede.
2
5Pavlína Kučerová9. 6. 2015 16:45:38
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat na tři cviky - boční protažení při lezení, prý je to vhodné při prevenci proti skolioze, ale nevím, kde takové cviky najít. moc děkuji.
3
6Lenka24. 1. 2017 16:38:52
Dobrý den,
mám skoliózu již řadu let a v minulosti jsem dělala tu uměleckou gymnastiku. Nicméně by mne zajímalo, jaké pohyby z té gymnastiky jsou nejrizikovější pro toto onemocnění?
10
7Lukas6. 9. 2017 14:13:50
Dobrý den, mám 50ti stupňovou skoliózu a nemohu se rozhodnout, zda jít na operaci či ne. Je mi 15 a uvědomuji si riziko, ale taky se bojím trvalých následků. Budu se vůbec schopen ohýbat a plavat? Stojí operace za to? Předem děkuji za odpověď.
0
8simona30. 10. 2017 16:07:12
muj syn trpí skoliozou patere děla box nevim jestly při teto diagnoze muže dělat box dal
3
9Anita 30. 9. 2018 8:26:10
Dobrý den, mám 51ti stupňovou skoliózu a nemohu se rozhodnout, zda jít na operaci či ne. Je mi 14 bojím trvalých následků
0
10monikastrnado@seznam.cz14. 6. 2019 12:35:09
Dobrý den mám dceru a má skoliózu 58 stupňů dostala korzet a v červenci jedem do Prahy. Může korzet sundat a jít si zaplavat díky za info Monika

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události