Přetrhané vazy

      Často již mohl být náruživý sportovní fanoušek v televizi svědkem toho, jak velká hvězda rychle finišovala, ale náhle zpomalila s obličejem zkřiveným bolestí, začala kulhat nebo poskakovat na noze - očekávaný sportovní úspěch se nedostavil. Přetrhané vazy - tak se nazývá v mnohých případech často pozdější odůvodnění. Nezřídka následuje několik týdnů vysazení činnosti.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Kloub se skládá ze dvou kostěných částí, které jsou spolu hybně spojeny. Stabilitu získává obzvláště díky jemu příslušným vazům, kloubnímu pouzdru a díky svalům, které ho potahují. Vazy a pouzdro jsou též označovány jako pouzdrový vazebný aparát, neboť jsou často dohromady spojeny velmi pevně.

     Překročení normálních pohybových hranic kloubu může vést k přetrhnutí vazu. Při tom jsou přetěžovány nejvíce při silné nečekané otáčivé či napínací zátěži jednoho či více kloubních vazů do takové míry, že dojde k přetržení (ruptuře) struktury vlákna. Tento poškozovací mechanismus natažení, který se odborně nazývá „distorzií“, je vůbec nejčastějším typem kloubního poranění. Při tom nemusí přece vždy dojít k úplnému roztržení vazu. Následkem může být podle síly špatného zatížení také lehké natažení, částečná ruptura (přetržení) s trhlinou jednotlivých svazků vláken nebo kompletní odtržení vazu.

Chorobopis

      Přetržení se projevuje jako též shora zmíněné nevinně vypadající následky poranění kloubu, tedy jako bolesti v klidu, otékání, podlitiny (hematomy), tlaková bolest ale i jako omezení hybnosti zraněného kloubu. Tyto příznaky onemocnění se mohou projevovat přesto velmi rozdílně, takže pravý rozsah onemocnění se jeví často neškodným až do té chvíle, než se projeví bolestí. Na druhou stranu se ale nezřídka za menšími obtížemi ukrývá kompletní přetržení vazu, které postiženému např. nezabrání  v tom, dohrát fotbal až do konce. V obzvlášť těžkých případech může být též patrná chybná pozice kloubních ploch navzájem.

První pomoc

      Postižená část těla se musí zafixovat, vysoko upevnit a chladit. Pokud je k dispozici, může být použito i pevné elastické obinadlo. Prostřednictvím těchto opatření se zabrání otokům a kloub je uveden do klidového stavu. Absolutní šetrnost při kontaktu se zraněným kloubem se rozumí samo sebou, postižený by se měl chránit nebo nechat nosit. Je nutné, co možná nejdříve vyhledat lékaře.

Následky

     Neléčená přetržení vazů mají za následek nestabilitu kloubu. Tím dochází stále k dalšímu a dalšímu chybnému zátěžování jako např. zvrtnutí nohy, což vede trvale k předčasnému opotřebování kloubní chrupavky (Artróze). Tento stav je nezvratný a tudíž je dobré se mu za jakýchkoli okolností vyhnout. Výběr jednotné léčby (konzervativní nebo operativní) a časná mobilizace pod odborným vedením - to jsou pro to podstatné podmínky.

Rozpoznání/vyšetření

     Definitivně se dá přetržení vazů zjistit jen s pomocí speciálních rentgenových snímků (řízených snímků). Při tom je posuzována stabilita kloubu. U neporušených vazů je kloub stabilní a „roztahuje“ se jen zřídka. Vyskytuje-li se tu ale přetržený vaz, může lékař celkem zřetelně roztáhnout kloubní štěrbinu, což je zkoušeno měřením úhlu na rentgenovém snímku.


      Odraz kloubu (Artroskopie) a v poslední době též tomografie hybnosti nukleárních částic podávají v určitých případech přesnější informaci, jsou ovšem spojeny s nesrovnatelně většími náklady. Přesto je nutné co možná nejspolehlivější objasnění velikosti poranění, aby mohla být zvolena ta nejlepší terapie.

Léčba

      V podstatě jsou k dispozici dvě možnosti léčby:Zaprvé fixace kloubu elastickým podpůrným obvazem nebo sádrou, což je označováno jako konzervativní terapie. Zadruhé operativní opatření vazovými stehy nebo náhražkou (vazová plastika). O které terapii se rozhodne, nezáleží jen na velikosti poškození, nýbrž také na tom, jaký kloub je zasažen a jak silně má být v budoucnu namáhán. Následně po fixaci následuje časná mobilizace kloubu pod vedením rehabilitačního tělocviku.

 

Přetržení vazu na horním odrazovém kloubu

     S rezervou se nachází většina poranění vazů na horním odrazovém kloubu, který spojuje  kost holení a kost lýtkovou se zánártními kůstkami. Zajišťovací vazy probíhají na tomto kloubu po vnitřní i vnější straně. Typickým průběhem při úrazu je boční zvrtnutí nohy ven, přičemž může být poraněn jeden nebo více ze tří vnějších vazů. V souladu s tím je při zvrtnutí dovnitř natažen vnitřní vaz.

     Stejně jakou u všech poranění kloubu se mohou zvláště v odrazovém kloubu navíc vedle přetrhání vazů vyskytovat jako důsledek silnějšího traumatu také zlomeniny kostí či jejich praskliny, které musí být pak operovány. Při čistém poranění vazu na odrazovém kloubu se preferuje navíc konzervativní ošetření, tzn. že nemusí následovat operace, nýbrž kloub je fixován po dobu asi 6 týdnů pomocí sádrové dlahy nebo speciálního obvazu. Nakonec následuje mobilizace a stabilizace prostřednictvím rehabilitačního cvičení.

 

Přetržení vazů na kolenním kloubu

     Kolenní kloub má relativně komplikovanou stavbu a je často vystaven biomechanickými zvláštnostmi při stání, chůzi a zvlášť při sportu extrémní zátěži. Úchytné vazy probíhající po vnitřní i vnější straně propůjčují kloubu stabilitu proti bočnímu zvrtnutí a přetočení. Navíc hrají křížové vazy probíhající uvnitř rozhodující roli při vedení pohybů. Více než u všech ostatních kloubů se na stabilizaci kolene podílí okolní svalovina.

     Nejčastějším mechanismem poranění kolenního kloubu je náhlé vnější nebo vnitřní přetočení současně stálé nohy, např. při lyžování nebo fotbalu. Často se poté vyskytne kombinované poranění křížových a postranních vazů stejně tak navíc menisku, chrupavky nebo kloubního pouzdra.

     Přetržení vazů kolenního kloubu je velmi vážným zraněním, neboť vzniká velké riziko trvalého poškození kloubu (Artróza). Po důkladné prohlídce, často pomocí Artroskopie, je rozhodující individuální terapeutický plán. Přitom se s ohledem na stupeň aktivity, stáří a schopnost pacienta ke spolupráci usiluje ve většině případů o operativní řešení. Postranní vazy jsou při tom sešity, křížové vazy často nahrazeny vazovou plastikou. Vhodný může být také konzervativní postup. To ovšem neznamená, že není nasazena vůbec žádná terapie, nýbrž intenzivní tréning koordinace a stavby svalu, který vyžaduje angažovanou spolupráci pacienta po dlouhý čas, aby se docílilo uspokojivého výsledku léčby.

 

Přetržení vazů základního palcového kloubu

     Toto poranění označované také jako „lyžařský palec“ nebo „brankářský palec“ je nejčastějším přetrháním vazů ruky. Je způsobeno pádem na napnutý palec nebo také zachycením palce ve smyčce lyžařské hůlky při pádu. Palec je tímto přetržením vazu výrazně nestabilní a nemůže již splňovat svou držící funkci při uchopení.

     Terapie lyžařského palce může být sice provedena konzervativně sádrovou dlahou, ovšem není garantováno, že dlaha vydrží pohromadě ve správné pozici. Tudíž by mělo být preferováno operativní řešení se závěrečnou fixací pomocí sádry po dobu 5 týdnů.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.
0
TOPDominik9. 11. 2012 19:26:16
Dobrý den , chtěl bych se zeptat v tělocviku při boxování jsem si asi natrhnul vazy v loktě nebo někde u loktu .. doufám že to jsou vazy .. a skřivila jse mi tím celá pravá ruka .. :( potřeboval bych se zeptat teda po příbadně že by to byly natrhnuté nebo přetržené vazy jestli se ta ruka dá dopořádku jestli se srovná a nebo zůstane křivá o proti levé je to hodně velký rozdíl.. předem díky ta odpověd .. :)

0
1Dominik9. 11. 2012 19:26:16
Dobrý den , chtěl bych se zeptat v tělocviku při boxování jsem si asi natrhnul vazy v loktě nebo někde u loktu .. doufám že to jsou vazy .. a skřivila jse mi tím celá pravá ruka .. :( potřeboval bych se zeptat teda po příbadně že by to byly natrhnuté nebo přetržené vazy jestli se ta ruka dá dopořádku jestli se srovná a nebo zůstane křivá o proti levé je to hodně velký rozdíl.. předem díky ta odpověd .. :)
0
2Mudr. Endorrdin 2. 12. 2013 9:10:57
Dominiku,
ničeho se neboj, jedná se o částečné naražení kloubu, palaseninovský simp. ruka v klidu, do 6 týdnu bude ruka rovná.
12
3Slatka Mala17. 12. 2013 21:20:21
Dobrý den,priblizne pred 3mi týdny jsem si podvrtla kotník,nasledoval velký otok,podlitiny a sla jsem k lekari ten na mou nohu skoro nesahl a poslal mena rentgen asi 5 minut na to koukal a pak sestra prinesla ortezu a berle.do papiru mi napsal ze na poklep nebolestive ale ja si na to nemohla ani dychnout natoz sahnout.ted po posledni kontrole midoktr ortezu nechal doporucil lioton gel,ale porad to boli a jakmile spatnu slapne neco mi tam jakoby křupne.a pak to chvilku bolí a pak je to lepsi.jinak orthesu stale nosim.ale dnes jsem si vsimla ze mam mirne krivou nohu jakoby v kotniku.mam k lekari opet zajit nebo se to nejak spravi?nemohl prehlednout treba pretzene nebo natrzene vazy? dekuji zza odpoved
0
4Iveta29. 1. 2014 14:06:03
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat.V tělocviku, při hře basketu..mi spolužák hodil míč..a ten se odrazil pouze o prsteníček..Ten následně otekl,zfialověl a není možné ho pokrčit..Může se jednat o nějaké přetržení vazů v prstu? Děkuji za odpověd'.
Na tento komentář reaguje Holi [14],
4
5Martina1. 2. 2014 22:55:59
Dobrý den, je možné, že po vyvrknutí kotníku a následném 6ti týdenním nošení ortézy a berlí mi kotník hned po sundání ortézy otekl?
Děkuji za odpověď.
17
6Kateřina23. 2. 2014 17:37:57
Dobrý den,jsem po laparoskopii kolene,kde mi bylo zjištěno
přetržení předního křižového vazu a je nutná plastika nebo se dá bez z toho normálně chodit?jsem žena 37let bez sportu
0
7Roman6. 3. 2014 0:08:02
Ahoj, předdevčírem jsem si přetrhal vazy na kotníku. Nemocnici už mám za sebou. Dostal jsem injekce na ředění krve(Fraxiparine), podle doktorky, aby se mi k tomu nepřidala Embolie. Odlehčenou sádru jsem dostal ještě ten den, co jsem byl v nemocnici. FH samozřejmostí. Jenomže jsem k tomu nedostal žádné léky proti bolesti. Takže jsem bral 1 tabletku Ataralginu a 1 tabletku Brufenu 400. Brufen mi došel, takže jsem zvýšil dávku Ataralginu na 2 tabletky (1. i 2. kombinaci léků jsem bral po přibližně každých 7-10 hod.). Bolest byla veliká a Ataralgin se nijak neprojevil a tak mi můj obvoďák po naší telefonní konzultaci předepsal Algifen, který mám brát 2x denně.

Chtěl bych se zeptat jestli někdo nemáte zkušenosti s mícháním tišících léků s injekcemi na ředění krve. V nemocnici moc sdílní nebyli. Děkuji.
Na tento komentář reaguje Roman [8],
Tento komentář reaguje na Roman [7]
0
8Roman6. 3. 2014 0:18:05


Omlouvám se, nesprávně jsem se vyjádřil. Vazy jsem si pouze částečně přetrhl.
0
9david4. 4. 2014 15:59:24
Dobrý den .asi před třemi týdny jsem si natrhl kolení vazy,chtěl jsem se zeptat zda li s tím mohu do sauny?? Noha už je celkem v pohodě,a otok už je tak 1/4 než před třemi týdny.mám jen obavy co se týče prokrvení,aby se mi to třeba zase nezalilo nebo tak.Předem děkuji za odpověď...
Na tento komentář reaguje Honza [10],
Tento komentář reaguje na david [9]
0
10Honza24. 4. 2014 6:58:48
AHoj Davide,

ja bych s tim do sauny rozhodne nechodil - pokud je tam jeste otok.
0
11Dominik Havlajs3. 6. 2014 14:13:41
Dobrý den, v neděli při fotbalovém utkání, jsem běžel a nedošláhl jsem na balon a nejspíš se mi zvrtl kotník. Byl jsem u doktora a řekl mě, že mám přetrhlej vaz v kotníku. Tak se chci zeptat, jestli stím potom budu mít nějakej výraznej problém. Děkuji
0
12Dominik Havlajs3. 6. 2014 14:19:08
Dobrý den, v neděli při fotbalovém utkání, jsem běžel a nedošláhl jsem na balon a nejspíš se mi zvrtl kotník. Byl jsem u doktora a řekl mě, že mám přetrhlej vaz v kotníku. Tak se chci zeptat, jestli stím potom budu mít nějakej výraznej problém. Děkuji
0
13Dominik16. 6. 2014 9:28:06
Zdravím, pred 3 týždňami som mal práve problémy s väzmi.
Dostal som zingkoglejový odvez (neviem presne ako sa to volá) potom som dostal ortezu. Už som 3 týždne doma a chodí sa mi ťažšie ale, už dostupujem takže je to v poriadku.
Neviem síce v akom rozsahu to zranenie bolo. Noha mi hlavne opuchla tak som nato dostal nejaké lieky...
Tento komentář reaguje na Iveta [4]
1
14Holi1. 7. 2014 10:46:10
Jsem fotbalový brankář a toto se mi stane 2x do měsíce, je to naprosto v pohodě :)
4
15andrea ...love 29. 5. 2015 17:34:47
dobry den chci se zeptat :dnes sem spadla na napnutou ruku boli me zapesti a vystreluje to do loktu a skrivila se mi ruka nemuzu stim hybat strasne to boli...je to.pretrhany vaz ? :) dekuju prosim odpovezte mi na tuhle otazku je to velmi duletite
5
16Monika1. 7. 2015 10:24:31
Dobrý den, napadl mě přítel zbil mě po celém těle a když mě uhodil do hlavy tak jsem nějak už nevnímala. odvezla mě záchranka a rengenovali mi pouze hlavu. Druhý den ráno mě šíleně bolel loket a celá pátěř, jela jsem znovu na pohotovost kde mi ošetřili ruku do dlahy a řekli at přijdu na ct dovyšetření. Přišla jsem na kontrolu a na žádné ct vyšetření mě neposlali sundali mi dlahu a řekli mi že přetrhané vazy v celé ruce, mám jí i oteklou a že si jí mám dát pouze do šátku. Když jsem řekla, že mě bolí stále ta lava a ta páteř řekli mi že si mám vzít brufen a na kontrolu už nemusim. Šíleně mě to bolí a nevim si rady. Děkuji
0
17Denisa17. 1. 2019 21:32:12
Dobrý den, je mi téměř 15 let a před více jak měsícem se mi stal úraz - vykloubila se mi čéška a přetrhaly se mi vazy v koleni. Samozřejmě jsem hned navštívila doktora, nejdříve jsem měla jenom ortézu, hodně mi to natékalo, 3x mi otok jehlou brali. Zanedlouho mi dali sádru, kterou jsem měla přes 4 týdny. Teď jsem po sundání sádry a začíná mi to zase natékat. Noha mi při normální chůzi už nebolí, ale zatím ji ohnu maximálně do pravého úhlu, poté začne bolest. Za týden jdu znovu na prohlídku. Co by jsem s tím měla dělat? Nějak to cvičit nebo mazat? A dá se nějak zmírnit otok? Předem děkuji za odpověď.
0
18Lenka15. 4. 2019 12:37:08
Dobrý den,

mám natažené postranní vazy v koleni a chtěla bych se zeptat, zda je vhodné s tímto zraněním jít do sauny nebo využít termály? Děkuji za odpověď
1
19Kucis13. 11. 2019 10:29:25
Dobrý den
Je možné, abych si přetrhl křížový vaz a přitom neměl žádný otok a koleno ohnul a propnul bez problémů? Koleno mě jen bolí a mam v něm divný pocit.

Děkuji za odpověď

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události