KME je závažné onemocnění. Původcem je virus, který se na člověka přenáší kousnutím klíštěte. Infekce vede k zánětu mozku a mozkových blan.
Onemocnění klíšťovou meningoencefalitidou má typický dvoufázový průběh. První fáze nastává asi 10 dnů po kousnutí nakaženým klíštětem. Je charakterizována horečkou a příznaky chřipky, které po několika dnech ustoupí. Po dalších, zhruba 14 dnech, kdy se postižený cítí zdráv, se projeví postižení centrálního nervového systému: horečka, silné bolesti hlavy a strnutí šíje patří k nejčastějším příznakům. Může jít buď o známky zánětu mozkových blan (meningitidu) nebo o kombinovaný zánět mozkových blan a mozku (meningoencefalitidu). Výjimečně dochází i k zánětu míchy (encefalomyelitidě). K plnému rozvoji onemocnění dochází jen asi u 30% infikovaných osob. Velmi těžký průběh nebo případy úmrtí se vyskytují zejména u dospělých. K běžným následkům patří bolesti hlavy, méně časté jsou částečné obrny končetin, poruchy sluchu, rovnováhy, aj. Výpadky a poruchy určitých tělesných funkcí mohou přetrvávat po zbytek života.
Na KME je třeba myslet vždy v sezóně klíšťat, má-li nemocný neurčité potíže, jako je horečka nejasného původu, silné bolesti hlavy apod. Naše podezření podpoří údaje nemocného o pobytu v přírodě a napadení jedním nebo více klíšťaty. Zda jde skutečně o KME, lze jednoznačně potvrdit nebo vyvrátit vyšetřením séra nemocného na přítomnost protilátek proti viru klíšťové encefalitidy.
Jak se mohu chránit před klíšťaty, popř. jejich kousnutím?
Klíšťata bývají z křovin a trav přilákána pachem lidského potu z obnažené kůže. Uzavřené oblečení, pevná obuv a případně také prostředky odpuzující hmyz tak nejlépe chrání před klíšťaty. Po každém pobytu v přírodě se doporučuje důkladně prohlédnout tělo - zvlášť nejčastější místa kousnutí jako krk, povrch hlavy, uši a nohy.
Kde jsem v nebezpečí?
I v endemických oblastech je infikováno viry klíšťové encefalitidy pouze cca 0,2 - 0,5% klíšťat, takže každé kousnutí klíštětem neznamená, že došlo k nákaze.
Které infekční choroby se klíšťaty přenášejí?
Klíšťata mohou přenášet zárodky různých chorob. Nejčastější infekční chorobou přenášenou klíšťaty v Evropě je lymská borelióza, způsobená bakterií Borrelia burgdorferi. Podstatně řidčí, ale závažnější je KME vyvolaná viry.
Jak se nemoc KME projeví?
Přibližně 2 - 28 dní po kousnutí klíštětem nakaženým virem KME dojde k chřipkovitým potížím, např. k horečkám, k bolestem hlavy a končetin. Asi po jednom „klidovém“ týdnu se vyskytují obnovené útoky horečky s celkovými příznaky postižení mozku. Mohou k nim patřit poruchy vědomí a ochrnutí, takže pohyblivost je někdy i výrazně omezena. V 60% všech případů se objevují záněty mozkových blan, mozku, míchy a nervů.
Mohu se proti KME chránit?
Jsou dvě možnosti, jak se lze chránit: Pasivní ochrana prostřednictvím séra (globulinu) obsahujícího protilátky proti virům KME a aktivní ochrana očkováním vakcínou obsahující umrtvené viry. Očkování se provádí třemi následnými injekcemi. Asi po pěti letech se provádí přeočkování, aby byla ochrana proti infekci obnovena.