Sportovní aktivity, zejména adrenalinové, jsou v mnoha případech příčinami úrazů u dětí a mladých lidí. Utonutí je dokonce na druhé příčce, pokud jde o příčiny úmrtí mladých do 40 let věku, 40 % všech utonulých pak tvoří děti do 5 let.
Rozlišujeme dva druhy tonutí, tzv. vlhké a suché. V 80 % případů dochází k vlhkému tonutí, při němž postižený vdechne vodu do plic, naopak u suchého tonutí dochází k tomu, že voda podráždí hlasivky postiženého, následkem čehož dojde k jejich stažení. Velice často dochází k tonutí přeceněním sil v důsledku konzumace alkoholu.
Pro postižené je typická šedomodrá barva rtů, prstů a uší (tzv. cyanotické zbarvení).
Máte-li k dispozici záchranný kruh či lano, hoďte je tonoucímu, případně s nimi k němu doplavte, ale držte se od něj v dostatečné vzdálenosti, aby na vás nedosáhl a neohrozil vás. Nemáte-li záchranné pomůcky, doplavte k tonoucímu, a pokud nejste dobří a silní plavci, vyčkejte, než se vyčerpá, a teprve poté se přibližte na dosah, obraťte ho na záda a doplavte s ním ke břehu. Pakliže tonoucí ztratil vědomí a nedýchá normálně či vůbec, přistupte k resuscitaci a následně přivolejte záchrannou službu.