Popáleniny a opařeniny jsou velice bolestivá tělesná poškození, k nimž dochází působením chemických látek, elektrického proudu, vlivem vysokých teplot nebo ozáření. Doba hojení je obvykle velmi dlouhá, neboť se v místě poškození nejprve vyhojí stará tkáň a následně zde roste nová. Dle míry poškození povrchu těla rozlišujeme popáleniny prvního až čtvrtého stupně.
U popálenin prvního stupně je zasažena pouze povrchová část pokožky, což se vyznačuje zarudlou kůží, lehkým opuchnutím poškozeného místa, v některých případech se objeví i menší tmavé červené skvrny. Popáleniny druhého stupně zasahují spodní část pokožky, stejně jako u prvního stupně je kůže začervenalá, tentokrát se na ní však navíc tvoří puchýře a otoky. Popáleniny třetího a čtvrtého stupně patří mezi těžké popáleniny, postižený si u nich nestěžuje na bolest v místě popálení, neboť v oblasti došlo k přerušení nervových spojení. Kůže má u popálenin třetího stupně bílou barvu, u popálenin čtvrtého stupně černou, je zničená, zuhelnatělá.
Neprodleně postiženého odveďte z dosahu působení tepla a sundejte mu veškeré ozdoby, které by ho mohly škrtit a mohly by být obtížně odstranitelné, až v místě poškození vznikne otok. Odstraňte hlavně kovy, protože udržují teplo. Přiškvařené části oblečení nikdy neodtrhávejte. Je vhodné postiženému ulevit ochlazováním popáleného místa tekoucí vodou o teplotě cca 8 °C. Vždy však dbejte na to, aby nedošlo naopak k podchlazení.
Pokud disponujete sterilním krytím (Water-Jel, Burnshield apod.), přiložte je na popálená místa, nikdy je však ničím nezasypávejte, nemažte apod. U popálenin obličeje je často podezření na popálení dýchacích cest či nadýchání se zplodin hoření, proto můžete popálenému dát dvě dávky spreje pro astmatiky rozšiřujícího průdušky nebo kortikoidu . Kontaktujte záchrannou službu.