Chemická poranění patří k jedněm z nejzávažnějších zranění vůbec. Je tomu tak zejména v případech, kdy byla chemická látka požita, k čemuž záměnou láhve s nápojem za láhev s chemikálií dochází poměrně často. Zasáhne-li chemická látka oko, může dojít k jeho devastaci a následné ztrátě zraku, proto je včasné a správné poskytnutí první pomoci pro postiženého naprosto zásadní. Na poleptaných tkáních se vytvářejí jizvy, jícen se zužuje, někdy hrozí i jeho protržení a vznik zánětu ohrožujícího postiženého na životě.
Pozor: Nikdy nepijte z jasně neoznačených lahví!
Nejčastěji k poleptání dochází při záměně neoznačených či špatně označených láhví, při hašení vápna nebo manipulaci s autobaterií. Po poleptání kyselinami kůže odnímá vodu a zbarvuje se dotmava až dočerna, při poleptání zásadami dochází spíše k hlubšímu poškození a kůže je naopak zbarvena do žlutozelena.
Postižené místo je nutné po dobu alespoň 10 minut vyplachovat proudem tekoucí vody tak, aby chemikálie odtékala co nejkratší cestou a nedocházelo tak k poleptání další části kůže nebo sliznic. Ránu je vhodné následně sterilně přikrýt. Došlo-li k poleptání známou chemikálií, je možné krytí prosytit slabým neutralizačním roztokem – u kyselin mýdlovou vodou nebo roztokem jedlé sody, u zásad citronovou šťávou nebo octem.
Nakonec je nezbytné přivolat záchrannou službu.
V žádném případě nevyvolávejte zvracení. Nedošlo-li k poleptání saponáty, dejte postiženému vypít nejméně 2 litry vody. Po požití silných kyselin je možné podat ANACID, roztok jedlé sody nebo vaječný bílek, po požití zásad zředěný ocet nebo citronovou šťávu a neprodleně přivolejte záchrannou službu. Přivoljte ihned lékařskou pomoc!
Příklady kyselin: materiály ke zpracování fotografií, ropy, kůží, lepidla, hnojiva, dezinfekce
Příklady zásad: bělidla, detergenty, čističe odpadů, sloučeniny čpavku, cement