U zdravého dospělého člověka je obvyklé 12 až 20 dechů za minutu, ale v případě trénovaných sportovců v klidu či u lidí ve fázi fyzické i duševní relaxace nebo ve spánku může být počet dechů za minutu i nižší. V tom případě hovoříme o tzv. zpomaleném dýchání neboli bradypnoi. Zpomalené dýchání může v některých případech signalizovat také poruchu centrální nervové soustavy či poruchu činnosti dýchacích center v mozkovém kmeni.
Jindy se může jednat o patologickou změnu vnitřního prostředí na zásadité (metabolická alkalóza), jako je tomu v případě ledvinové poruchy. Zpomalené dýchání doprovází také dušnost, jako je tomu v případě astmatického záchvatu kvůli abnormálnímu prodloužení výdechu.
Podle zpomaleného dýchání můžeme rozpoznat také intoxikaci opiáty či heroinem, ale i otravu léky proti kašli (kodein), zklidňujícími léky či dalšími látkami, které působí na dýchací centrum.
Objeví-li se následkem úrazu hrudníku, jako je zhmoždění po pádu, bolest při dýchání, snaží se postižený jedinec dýchání omezit. V tom případě podáváme léky tlumící bolest.
Pozorujete-li na sobě zpomalené dýchání bez dalších doprovodných příznaků, není potřeba se znepokojovat, neboť jde o normální stav. V případě, že se zpomalené dýchání objevuje spolu s nevolností, poruchou vědomí či psychiky nebo dalšími příznaky, voláme sanitku.