Slepota nás může postihnout z mnoha různých příčin. Vždy ale platí, že jakmile pocítíme ztrátu zrakových funkcí, je potřeba ihned vyhledat lékaře. Slepota sice přímo neohrožuje náš život, ale může ho značně znepříjemňovat a fatálně snižovat jeho kvalitu.
Na vině může být perforující postižení oka, při němž je porušena rohovka, čočka a sítnice. Někdy může slepotu po úrazu vyvolat také soucitné onemocnění neboli sympatická oftalmie, u kterého postižené oko zapříčiní autoimunitní granulomatózního zánět proti proteinům cévnatky, čímž náš imunitní systém napadne i zdravé oko. Jediným řešením je enukleace poškozeného bulbu, a to pouze do dvou týdnů po úrazu.
Cukrovkář může být postižen i diabetickou retinopatií, která způsobuje slepotu až u 2 % diabetiků. Dojde-li u diabetika k oslepnutí, je bohužel velmi pravděpodobné, že se nedožije dalších 5 let. Cévy v sítnici totiž dobře odrážejí náš celkový stav, a jsou-li postiženy ony, pravděpodobně nejsou v dobrém stavu ani cévy v ledvinách, srdci a mozku. Slepotu při cukrovce vyvolává trakční odchlípení sítnice (diabetická makolupatie).
Jsou-li na vině cévy v sítnici, objevit se může i tepenná okluze sítnicových cév. Okluze souvisí se vznikem embolie, a pokud dojde k ucpání kmene arteria centralis retinae, dramaticky klesají zrakové funkce člověka. Slepotu může způsobit celá řada další příčin jako poškození zrakového nervu, zrakových drah či zrakových center v týlním laloku. Úrazy pak provází většinou krvácení, záněty apod.
V rozvojových zemích zapříčiňuje slepotu hlavně chlamydiová infekce spojivek a následný trachom. Podle statistik se tato choroba rozvinula u více než 400 milionů lidí!