Puchýř může signalizovat celou řadu onemocnění. Při posuzování závažnosti je potřeba vzít v potaz další případné příznaky, příčinu vzniku, umístění puchýře i časový horizont.
Objeví-li se puchýř na chodidle v důsledku dlouhé chůze, nejde o nic vážného a není nutné navštěvovat lékaře. Stačí místo vyčistit a zakrýt náplastí.
Pokud je puchýř vyvolán popáleninami druhého a vyššího stupně, je nutné vzít v potaz i rozsah, poskytnutí první pomoci a fakt, zda se jedná o dítě, či dospělého. Při vzniku popáleniny (například při polití se horkou tekutinou) je potřeba při první pomoci odstranit oděv, ozdoby jako řetízky apod. a chladit kůži co nejdéle (i 30 minut) proudem chladné vody. Je-li stav vážný, zavoláme sanitku a do jejího příjezdu kůži stále chladíme.
Puchýře, které splývají ve větší buly, signalizují kožní onemocnění, která mohou být i velmi vážná, jako v případě toxické epidermální nekrolýzy. Při ní vznikají puchýře a buly, následuje cárovité odtržení kůže. Tato choroba se může objevit jako důsledek těžké reakce na některé léky a je nutné obrátit se na lékaře.
Při výsevu puchýřů (kromě těch na chodidlech a dlaních, jež způsobuje mechanické tření), zvlášť pokud stav přetrvává nebo se dlouho nezlepšuje, je nutné vyhledat kožního lékaře, který odhalí příčinu onemocnění a navrhne vhodný léčebný postup.