Snížená schopnost racionálně uvažovat nastává v souvislosti s mnoha chorobami či psychickými stavy, stejně jako u kvalitativní změny vědomí (delirium či otrava, například i alkoholem). Může jít také o příznak demence, byť například v případě Alzheimerovy choroby se neschopnost racionálního uvažování objevuje až v pozdějších stadiích, zatímco na začátku jsou typické spíše poruchy paměti.
Souvisí i s celkovou zmateností, kvůli níž se postižený jedinec ztratí i na známých místech, a poruchou recentní paměti, při níž člověk zapomíná, co dělal před chvílí, ačkoliv si vybavuje situaci starou například 20 let.
Ne vždy je však u staršího člověka, který má potíže s pamětí, na místě panika. Zapomínání je totiž přirozenou součástí procesu stárnutí. Lékaře je třeba vyhledat v případě, že si postižený jedinec nepamatuje nedávné události, nedokáže najít slova pro předměty každodenní činnosti či se ztratí i ve velmi známém prostředí. Uvedené příznaky mohou být pro postiženého jedince velmi bolestné a zatěžující, neboť svoji nemoc vnímá. V pozdějších stadiích si však chorobu již neuvědomuje.
Demence či mentální retardace navíc zasahuje do běžného života i každodenních činností nemocného, který tak není schopen se například obléci či si uvařit.
Neschopnost racionálního uvažování souvisí také s psychickými poruchami, jako je schizofrenie. U ní trpí nemocný bludy, poruchou myšlení i vnímání a může mít i halucinace. Velmi vážná je pak paranoidní schizofrenie, při které se postižený obává, že jej někdo sleduje, aby mu ublížil nebo ho zabil. Tak třeba přestává dokonce jíst, neboť i jídlo může být podle něj otrávené. Schizofrenie se projevuje i mnoha dalšími příznaky.
V případě, že neschopností racionálního myšlení trpí váš blízký člověk, je nutné zařídit specializovanou pomoc. Schizofrenie se rozvíjí hlavně v časné dospělosti jedince, ale objevit se může i kdykoliv jindy. Osoby závislé na alkoholu či drogách poznáme podle dalších příznaků.