Odborná terminologie uvádí mateřská znaménka pod názvem névy a definuje je jako nezhoubné neboli benigní kožní nádory. Můžeme se s nimi již narodit kvůli lokální anomálii kožního vývoje nebo se u nás vyskytnou v průběhu života. Většinou nejsou nebezpečné a jde spíše o kožní záležitost, ale je nutné je odlišit od zhoubného nádoru, především melanomu. Za vznikem név stojí pigmentové buňky kůže nebo krevní cévy – pak vznikne tzv. oheň (naevus flammenus), který je vrozený a podmiňuje jej zmnožení vlásečnic. Kvůli krvi ve vlásečnicích mají tyto névy červenou či fialovou barvu a většinou se vyskytují na tváři. Odstranit je lze laserem.
Shluky pigmentových buněk neboli melanocytů s tmavým melaninem pak vytvářejí pigmentové névy, jež mohou být někdy těžko rozpoznatelné od melanomu. Proto je nutné je včas vyjmout a následně provést histologické vyšetření.
Nebezpečná mateřská znaménka poznáme podle toho, že rychle mění svoji velikost (nad 6 mm), jejich zbarvení je nepravidelné a velmi tmavé, mají bílý kruh okolo i nepravidelný tvar, vyskytnout se může i krvácení. V případě podezřelého znaménka se ihned obraťte na svého kožního lékaře, neboť zhoubný nádor lze vyléčit pouze v případě, že je včas zachycen.