Hyperaktivitu lze charakterizovat jako velmi nadměrnou psychickou a fyzickou aktivitu jedince. Diagnostikována bývá hlavně u dětí a nazývána je také jako AHDH syndrom (attention deficit hyperaktivity disorder). Tato porucha pozornosti se projevuje impulzivitou, hyperaktivitou a z hlediska vývoje nepřiměřenou nepozorností. Pokud tímto syndromem trpí i vaše dítě, nezapomeňte doktorovi připravit informace o tom, kdy se vyskytla poprvé, zda to bylo v souvislosti se školní docházkou a jak dlouho porucha pozornosti trvá.
Hyperaktivita nebo nadměrný temperament?
Pro hyperaktivní dítě je typické, že nedokáže u žádné aktivity vydržet příliš dlouho, a to ať už jde o povinnosti, či zábavu. Dítě má problémy se soustředěností, věnuje se více věcem najednou, vše vnímá povrchně a nezaměřuje se na detaily. Většinou nedovede udržovat pořádek či si naplánovat úkoly, jeho práce může být odbytá a plná chyb, nezřídka také působí jako duchem nepřítomné.
Hyperaktivita bývá u některých dětí spojena rovněž s vysokou impulzivitou, kvůli které je dítě neposedné, nevydrží ani chvilku na jednom místě, vrtí se, vměšuje se do rozhovorů a podobně. Častěji impulzivitou trpí chlapci než dívky a typická je rovněž silná emotivnost.
Léčba
To, zda vaše dítě trpí poruchou pozornosti, může diagnostikovat pouze doktor či psycholog, a to hlavně na základě pozorování, ale doporučit může i test EEG. Elektroencefalografie monitoruje činnost mozku dítěte přes pokožku hlavy. Součástí léčby je kromě léků s tlumivými účinky i logopedie, pohybová rehabilitace či psychologická terapie.
Zásadní roli však hraje rodina a škola. Rodinní příslušníci by měli být k dítěti laskaví a trpěliví, zvyšovat pochvalou a oceněním jeho sebevědomí i ho všemožně podporovat, neboť dítě s poruchou pozornosti potřebuje více než jiné citlivý přístup. Do denního režimu dítěte je pak vhodné zapojit různé hry, procházky a pohybové aktivity, při nichž se může dítě vybít. Ve škole pak dítěti pomůže trpělivý a kvalifikovaný odborník.