Tímto tématem se v současné době zaobírají kromě lékařů i sociologové a psychologové. Agresivita může být mimo jiné způsobena psychiatricko-neurologickým onemocněním, ale rovněž se stále častěji objevuje i u dětí a teenagerů a spojována je rovněž s kriminalitou.
Podle některých vědců má v sobě jistou dávky agresivity každý člověk, neboť je vrozená, avšak podle jiného psychologického směru se jí učíme teprve v průběhu života.
Psychologie se agresivitou zaobírá poměrně často. Lze najít spojitost s drogovou závislostí či užíváním alkoholu – například patická ebrieta (opilost). I po již malém množství alkoholických nápojů ztrácí jedinec kontrolu i zábrany, projevující se někdy fyzickým (tzv. brachiálním) nebo verbálním násilím. Opilý člověk pak často upadne do terminálního spánku a na své agresivní chování zapomíná.
Za agresivní chování mohou také úrazy, například při autonehodě, při nichž dojde k otřesu mozku a celkové dezorientaci. Jedinec pak může být agresivní, fyzicky napadnout záchrannou službu či utéct od nehody.
Za agresivitu mohou v některých případech také psychické poruchy, jako je paranoidní schizofrenie. Ta se rozvíjí hlavně v brzké dospělosti, vzácně v dětství. Porucha chování a agresivita může být u starších lidí spojena se začínající demencí (Alzheimerova choroba).
Existuje mnoho druhů a příčin agrese, a právě proto doporučujeme obrátit se v první řadě na psychologa v případě, že váš blízký je nadměrně agresivní, a to na rozdíl od jeho předešlého chování.
Návštěvu psychologa doporučujeme také v případě agrese u dětí. Příčina totiž může tkvět v sourozenecké žárlivosti nebo jde o vyvolání rodičovské pozornosti.