Zánět štítné žlázy

      Štítná žláza je malý orgán nacházející se před průdušnicí a pod hrtanem. U zdravého člověka váží mezi 20 až 30 gramy a skládá se ze dvou postranních laloků a jednoho prostředního. Za normálních okolností není ani vidět, ani není hmatná. Tvoří životně důležité hormony obsahující jód, které řídí veškeré procesy látkové výměny v těle a zvyšují energetický obrat v těle.
      Štítná žláza vytváří dva hlavní hormony: L-tyroxin a trijodtyronin. Ty v průběhu  vývoje i v dospělosti organismu  působí na  růst a na normální funkce oběhového systému, svalstva, nervového systému a žláz.
      Uvolňování hormonů štítné žlázy do těla je řízeno centrálně z mozku. Klesne-li v krvi koncentrace hormonů štítné žlázy, je mozkem vyslán pokyn k nové tvorbě a uvolnění hormonů. Chlad, psychická a fyzická zátěž vedou vzhledem ke zvýšeným požadavkům těla na energii k zvyšování koncentrace hormonů v krvi, naopak teplo a klid jejich koncentraci snižují.
      Zánět štítné žlázy může být akutní (náhle se vyskytnuvší a prudce se projevující), subakutní (projevující se s menší prudkostí) nebo chronický (pomalu se vyvíjející). Subakutní zánět se také označuje jako de Quervainova  tyreoiditida, chronický zánět jako Hashimotova tyreoiditida.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Příčiny různých forem zánětu štítné žlázy jsou velice různorodé a navzájem nesouvisejí. Za akutní formu jsou nejčastěji zodpovědné bakterie, které během několika hodin nebo dnů vyvolají zánět orgánu. Okolí štítné žlázy je poté zarudlé, oteklé a teplé. Pacienti často trpí bolestmi a horečkou.
      Příčiny subakutního zánětu štítné žlázy nebyly do dneška ještě zcela objasněny. Předpokládá se, že je podmíněn infekcí viry, které zpočátku obvykle způsobí onemocnění dýchacích cest nebo příušnice.
      Chronický zánět štítné žlázy, který se vyskytuje nejčastěji, patří do autoimunitních onemocnění, při nichž jsou vlastní tkáně těla poškozovány chybně řízenou imunitou. Zánět vyvolávají T lymfocyty, ale rozvoj onemocnění podporují i autoprotilátky proti tkáni štítné žlázy. To vede k chronickému zánětu žlázy a postupně k zničení velké části její tkáně.

Průběh

      Jak již bylo uvedeno, objevuje se akutní forma zánětu náhle v doprovodu horečky a bolestí v oblasti štítné žlázy. Žláza je oteklá, pokožka okolo zrudlá a přehřátá.
      Subakutní forma se vyvíjí většinou několik dní. Typickým projevem je bolestivý otok žlázy. Pacienti naříkají na otupělost, celkový pocit únavy a občas také na potíže při polykání. V počátku nemoci může krátkodobě dojít k extrémní tvorbě hormonů (hyperfunkci) štítné žlázy, později se stav znovu normalizuje. V obvyklých případech se zánět během několika následujících týdnů nebo měsíců bez jakýchkoliv následků vyléčí.
      Chronický zánět většinou probíhá tak klidně, pozvolně a nenápadně, že pacienti nemají žádné potíže a nemoc dlouho vůbec nezpozorují. Imunitní buňky a protilátky však tkáň štítné žlázy pomalu ničí, takže po určité době  dojde k poklesu funkcí (hypofunkci) štítné žlázy.

Následky

      Zatímco akutní a subakutní forma zánětu se obvykle vyhojí, vede chronická forma k postupnému zničení celé tkáně štítné žlázy a následné hypofunkci s nízkou tvorbou pro tělo důležitých hormonů.

Rozpoznání/prohlídka

      Rozpoznání akutní formy zánětu štítné žlázy je možné na základě typických projevů nemoci. Zvýšená rychlost sedimentace červených krvinek  slouží jako obecný ukazatel zánětlivého onemocnění v těle, a nalezneme ji většinou jak u akutní, tak u subakutní formy zánětu. Punkcí tenkou jehlou může být získán vzorek tkáně štítné žlázy. Při následném mikroskopickém zkoumání se dá na základě typických změn určit, o jakou formu zánětu štítné žlázy se jedná. Navíc jsou ve většině případů chronického zánětu v krvi prokázány specifické protilátky proti buňkám štítné žlázy.

Léčba

      Akutní forma zánětu je léčena antibiotiky podle druhu bakteriální infekce, která byla příčinou zánětu. (Ovšem při virových infekcích by podávání antibiotik nemělo žádný smysl.) Dojde-li k vytvoření hnisavého abscesu,  musí být být léčba doplněna  punkcí, případně i chirurgickým zákrokem.
      Subakutní forma zánětu odezní ve více než 30% případů samovolně, aniž by byla nutná  nějaká léčba. Vyvolá-li ovšem lokální zánět velké potíže, mohou být nasazeny léky s protizánětlivými účinky.
      U chronické formy zánětu štítné žlázy dojde vinou poškození tkáně dříve či později k nedostatečnému zásobování těla hormony, takže po určité době je nutné hormony tělu dodávat. Nejrozšířenější je podávání L-tyroxinu, který odpovídá tělu vlastnímu hormonu tyroxinu. Může ale být podáván i L-trijodtyronin, který v organismu z tyroxinu vzniká. Hormonální léčba musí být pečlivě a opakovaně kontrolována. Čím je zánět výraznější, tím opatrněji se musí s podáváním hormonů začít, jinak může totiž dojít k poruchám srdce a srdečního rytmu.

Důležité upozornění

      Jód je jako stavební složka hormonů štítné žlázy životně důležitým prvkem. Musí být přijímán potravou v odpovídajícím množství. Denní spotřeba jódu je závislá na věku člověka: kojenci potřebují okolo 50 ľg, mladiství nejméně 150 ľg, dospělí 200 ľg, těhotné a kojící ženy nejméně 250 ľg. Výrobou jódované soli, kde na 1 kg připadá zhruba 5 mg kaliového, natriového a kalciového jodidu, je zajišťována profylaxe zvětšení žlázy (strumy) z nedostatku jódu.

Časté dotazy

      Jak rozliším bolest v krku od zánětu štítné žlázy?
      U zánětu je kůže okolo žlázy zčervenalá a teplá. Tento projev nevyvolají ani bolesti krku, ani záněty hltanu (faryngitidy). Štítná žláza je zduřelá. Při podezření na zánět štítné žlázy byste měli okamžitě vyhledat lékaře.

      Podle čeho rozpozná člověk zánět štítné žlázy, má-li ji zvětšenou?
      Při zvětšení štítné žlázy  nemá většinou organismus dostatek jódu. Mozek rozpozná nedostatek hormonů štítní žlázy v krvi a vydá pokyny ke zvýšení tvorby hormonů. Protože však štítná žláza nemá k jejich tvorbě dostatek jódu, zvětšuje se sice, ale bez správné funkční odezvy. Štítná žláza je v tomto případě sice zvětšena, ale krk není zčervenalý a teplý jako při zánětech. Nedostavuje se ani horečka.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.
4
TOPSonjja28. 1. 2013 10:21:20
Dobrý den, chci se zeptat, momentálně se léčím na akutní zánět štítné žlázy a snažím se otěhotně, beru antibiotika a tlumící léky na bolest, za jak dlouhou dobu po absolvování léčby se mohu znovu snažit přijít do jiního stavu ? a mohlo by mít tento zánět nějaké následky, chodím na pravidelné kontroly štítné žlázy a vše je v pořádku.

4
1Sonjja28. 1. 2013 10:21:20
Dobrý den, chci se zeptat, momentálně se léčím na akutní zánět štítné žlázy a snažím se otěhotně, beru antibiotika a tlumící léky na bolest, za jak dlouhou dobu po absolvování léčby se mohu znovu snažit přijít do jiního stavu ? a mohlo by mít tento zánět nějaké následky, chodím na pravidelné kontroly štítné žlázy a vše je v pořádku.
14
2anna12. 3. 2013 20:04:46
Dobrý den, byl mi diagnostikován chronický zánět štítné žlázy a prý bych se měla vyhnout užívání jódu. Všude se to píše naopak, sem zmatená :-) díky
Na tento komentář reaguje Lucie [3],
Tento komentář reaguje na anna [2]
4
3Lucie 18. 4. 2013 10:08:19
Mám stejné informace, taky mě to zmátlo, ale asi na tom něco bude :)
10
4Marta7. 7. 2013 13:02:56
Mám po operaci štítné žlázy,při polykání mě bolí již delší dobu v krku,ale angina to není.Je možné i v tomto případě postižení zánětem v oblasti odoperované štítné žlázy?
24
5fred9. 10. 2014 15:45:08
jak se prosím zbavit nebo alespoň zmírnit autoimunitní zánět štítně žlázy? Děkuji
26
6magdalenabitomska@gmail.com3. 11. 2014 15:16:43
mam autoimunni zanet stitne zlazy Hashimotova thyreoiditis .Lecim se několik let a nalez je v mirne progresi .Citim mirny tlak občas zasahuje k usim.je mi doporucovana operace .Da se najit jiné reseni?Dekuji

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události