Zánět pochvy

      Svědění, pálení, ale někdy také žádné zřetelné příznaky, to jsou  znaky infekčního poševního zánětu, způsobeného kvasinkami, který je jedním z nejčastějších problémů vyskytujících se u žen. Jedná se o zánět pochvy (vaginy) a stydkých pysků (vulvy), který je způsoben  kvasinkou Candida albicans. Různé bakterie i kvasinky lze najít v malém množství zcela normálně v pochvě, v ústech nebo v zažívacím traktu, aniž by zde způsobovaly nějaké potíže. Zodpovědné za vznik vulvovaginitidy je většinou vytlačení přirozené poševní mikroflóry. Důvody mohou být různé.

 

Trápí Vás zánět pochvy? Zkuste moderní řešení v podobě enzymových globulí Walzym Intim.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      V pochvě je normálně kyselé prostředí (pH  menší než 4,5). Toto kyselé prostředí je udržováno  působením bakterií, které z cukrů tvoří kyselinu mléčnou (laktobacily, označované také jako Doederleinův bacil). Potíže nastávají v okamžiku, kdy dojde k snížení počtu laktobacilů a v pochvě převáží kvasinky. Okolnosti, které usnadňují vznik poševní infekce vyvolané kandidami, jsou:

  • léčba antibiotiky (obzvláště tetracykliny), kterou  jsou usmrceny i užitečné  laktobacily, které za normálních okolností brání silnému přemnožení kvasinek.
  • zvýšená hladina estrogenu v těle. Estrogen je ženský pohlavní hormon, jehož hladina je zvýšená v krvi těhotných žen a také při užívání některých druhů (ne všech) antikoncepčních pilulek. Zvýšená hladina hormonů ovlivňuje prostředí v pochvě, zvyšuje jeho pH a umožňuje tak, aby došlo k přemnožení kvasinek.
  • užívání léků (kortikosteroidů, cyklosporinu aj.) nebo onemocnění chorobami, které poškozují imunitní systém (AIDS, diabetes mellitus aj.)
  • když se vytvoří teplé a vlhké prostředí, ve kterém plísně obzvláště dobře rostou (mokré plavky, propocený sportovní oděv, dlouhé koupání ve vaně). Také těsné a málo prodyšné (ze syntetických tkanin) spodní prádlo zajišťuje plísním dobré časy.
  • když je přirozená bariéra pokožky narušena přílišným užíváním přípravků intimní hygieny (sprejů atd.).

Obraz nemoci

      Většinou se jedná o viditelný zánět pochvy a stydkých pysků, snadno rozeznatelný díky silnému začervenání a otoku. Následkem silného svědění jsou často zřetelné škrábance i na vnějším genitálu. Kvůli infekcím dochází k výtokům, které mohou mít nepříjemný zápach. Při gynekologickém vyšetření je pro kandidózu typický (i když ne ve všech případech) nález bílých povlaků v oblasti poševního vchodu a vulvy, při jejchž odstranění  může dojít ke krvácení. Povlak je drobivý, suchý a sýrovitý. K příznakům patří také bolesti při delším pobytu ve vodě a  při pohlavním styku.

Následky

Každá infekce pochvy kvasinkami by měla být brána vážně. Infekce, které se vyskytují opakovaně, nebo které na léčbu nereagují, mohou ukazovat na jinou příčinu onemocnění. Ve většině případů se pak jedná o onemocnění způsobené bakteriemi nebo viry, které mezi sebou přenášejí partneři při pohlavním styku. V nejhorším případě se může jednat o jeden z příznaků doposud neodhalené infekce virem HIV. Tělo se v takovém případě díky velkému oslabení imunity s infekcí kvasinkami nevyrovná a může dojít i k tomu, že se tato infekce rozšíří i na sliznice střeva a ústní dutiny.

Rozpoznání/vyšetření

      Při gynekologickém vyšetření se odebírá výtěr ze zadní části poševní klenby. Tento výtěr pak gynekolog přenese na sklíčko, na němž může být důkladně prozkoumán pod mikroskopem, kde se dá přesně určit, zda se jedná o infekci kvasinkami (na základě jejich typického vzhledu). V některých případech se v laboratoři zakládá kultura na zvláštní živné půdě, na které se pozoruje nejen typický růst kvasinek, ale také účinnost jednotlivých přípravků proti plísňovým onemocněním. Podle výsledků se pak stanoví  optimální léčba.

Léčba

      V první řadě musí  lékař najít příčinu vašich potíží, protože ne každá svědivost musí být vyvolána plísní.  Při zjištění kandidové infekce lékař  předepíše léky proti plísním  (antimykotika), které se užívají lokálně. V případě, že vzniknou problémy i u vašeho partnera, navrhne vám ošetřující lékař takzvanou společnou partnerskou terapii. Nejčastěji užívanými léky jsou nystatin, mikonazol, klotrimazol a flukonazol. Délka léčby je závislá i na způsobu podávání léků ( masti , poševní čípky a tablety), v průměru se ale pohybuje od tří do sedmi dní. Preparáty by se měly užít před spaním, aby se mohlo díky ležení plně uplatnit jejich působení. U těhotných žen se doporučuje včasná léčba, aby se tak co nejvíce omezila možnost přenosu infekce na novorozence při porodu. Omezte pohlavní styky během prvních dní léčby, nebo alespoň do doby než budete bez bolestí. Někteří lékaři doporučují pokračovat po vlastní léčbě ještě v užívání poševních čípků obsahujících laktobacily, aby se tak uspíšilo obnovení normálního prostředí v pochvě.

U lehkých, případně začínajících infekcí se osvědčil následující postup: smíchejte 2 polévkové lžíce jablečného octa se 2 litry vody a tímto roztokem si omývejte pochvu. Pozorujete-li, že vaše poševní prostředí je vyvedeno z rovnováhy, podpořte své laktobacily tím, že si zavedete na několik hodin do pochvy mini-tampon potřený jogurtem.

Prevence

      Kandidová vulvovaginitida je onemocnění, proti kterému můžete i vy sama dost udělat. Dbejte na pravidelnou intimní hygienu, přemrštěná hygiena však může být spíš na škodu než k užitku. Při mytí se myjte vždy ze předu dozadu, zabrání se tak proniknutí střevní flóry do pochvy. V případě, že jste velmi náchylná k poševní infekci, bylo by pro vás nejlepší omývat si  genitálie pouze čistou vodou. Neužívejte žádné mycí houby, zabráníte tak vzniku malých poranění. Noste pokud možno spodní prádlo z přírodních materiálů, například z bavlny. Vyměňujte si spodní prádlo každý den, v případě, že jste se zpotila, i několikrát denně. Po koupání byste si neměla dlouho nechávat vlhké plavky. Tak lze předcházet i zánětům močového měchýře.

Časté dotazy

      Mohu se úspěšně vyléčit ze zánětu pochvy i během menstruace?
      Měla bych raději během takové léčby přestat používat tampony? Někdy dojde k tomu, že se plíseň díky krvácení během menstruace sama „vyplaví“ a infekce sama zmizí. Proto byste v žádném případě neměla užívat tampony, neboť tampony vysušují pochvu. V případě, že infekce zůstala i po menstruaci, měla byste navštívit lékaře a poradit se s ním.

      Je možné, abych nakazila kvasinkovou infekcí svého partnera? Snižují kondomy riziko nakažení?
      Nakažení mužského sexuálního partnera je možné, ovšem kvasinky většinou nežijí na mužských sexuálních orgánech dlouho. Jestliže se na penisu partnera objeví malé červené skvrnky, měl by zajít k dermatologovi.

      Stále se mi zánět pochvy způsobený kvasinkami vrací. Je možné, že nákazu získávám od svého partnera?
      Infekce kvasinkami vzniká, když je narušeno osídlení pochvy laktobacily. To může být mimo jiné způsobeno těhotenstvím, antikoncepčními tabletkami, nadváhou, antibiotiky, virem HIV, cukrovkou atd. Candida albicans roste nejlépe v teplém a vlhkém prostředí, jaké je v pochvě. Mužské pohlavní orgány takové prostředí nemají, a kvasinky na nich obvykle rychle hynou. Muži se sice mohou nakazit, pokud mají často sexuální styk s  nakaženou ženou, ale i pak u nich kvasinky zpravidla vyvolávají jen slabé nebo vůbec žádné symptomy. Někdy není zánět pochvy způsoben plísněmi, ale je vyvolán bakteriální infekcí (což se zjistí mikrobiologickým vyšetřením). V takovém případě pak musí být léčen i partner. Máte-li  podezření, že vás nakazil váš partner, měl by se  v každém případě podrobit vyšetření.

      Léčila jsem se na plísňovou infekci, ale nedostavilo se žádné zlepšení. Můj muž dokonce dostal vyrážku, když použil krém, kterým jsem se ošetřovala. Musím snad podstoupit nějakou drastičtější léčebnou metodu?
      Zdá se, že váš manžel má jiný problém. Neboť dostal  vyrážku teprve po použití krému, je na něj asi alergický. Možná ani vy netrpíte pouze plísňovou infekcí. Dojděte si proto raději oba k lékaři.

      Měla bych omezit sex během infekce?
      Jste si jistá, že trpíte infekcí kvasinkami? V případě, že jste měla při sexu nějaké potíže, poslechněte své tělo a sex raději omezte. Muži zpravidla kvasinkové infekce nemají, zejména pak v případě, že podstoupili obřízku. Mohou však přenášet jiné infekce. Dokonce i orální pohlavní styk může vést k nakažení partnera.

Komplikace

Ženy s trichomoniázou nebo bakteriální vaginózou jsou vystaveny většímu riziku nákazy pohlavně přenosnými infekcemi kvůli zánětům způsobeným těmito onemocněními. U těhotných žen jsou symptomatická bakteriální vaginóza a trichomoniáza spojovány s předčasnými porody a nízkou porodní hmotností dětí.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.
0
TOPVeronika H.26. 2. 2012 17:07:50
Dobrý večer, měla bych takový dotaz, je mi 16 a když spolu s přítelem spíme cítím nepřijemnou bolest. Trvá to přibližně 10 dní. V normálu když pracuju nebo se koupu nebo prostě v běžněm dni nic necítím.Při mentruaci používám tampony a nikdy sem žádnou takovou bolest nepocítila. Můžu mít nějaký zánět?? Docela stoho mám strach.Děkuji Veronika

0
1Veronika H.26. 2. 2012 17:07:50
Dobrý večer, měla bych takový dotaz, je mi 16 a když spolu s přítelem spíme cítím nepřijemnou bolest. Trvá to přibližně 10 dní. V normálu když pracuju nebo se koupu nebo prostě v běžněm dni nic necítím.Při mentruaci používám tampony a nikdy sem žádnou takovou bolest nepocítila. Můžu mít nějaký zánět?? Docela stoho mám strach.Děkuji Veronika
1
2Jitka24. 1. 2013 7:54:38
Určitě máš zánět... řekla bych...ze zkušenosti. Jestli nechceš chodit na gynekologii, kup si gynopevaryl, mají ho v lékárně bez předpisu, jsou to tři čípky, které si tři dny večer zavádíš do pochvy... Stojí do 200Kč. Trpím na záněty a toto mi stoprocentně vždy a hned pomohlo :-)
Na tento komentář reaguje Aneta [4],
1
3hana28. 1. 2013 9:12:11
ahoj mam problem, mam pod vulvy takove dvě červené bulky. Když čůrám strašně to štípe. Co mám dělat?
Tento komentář reaguje na Jitka [2]
0
4Aneta27. 2. 2013 19:00:20
dobry den dam teda na vas a zkusim ten gynopevaril snad mi to na muj zanet pomuze
28
5Lucie8. 3. 2013 11:39:28
Dobrý den, poslední dobou mě svědí pochva, před 2 dněma mě začala pálet a štípat. Mám jí dodně citlivou a když čůrám strašně mě to štípe a palí, to samé i když jdu do vany. Na své pochvě mám bíle cucky a někde i pupinky, ránoto nejvíce bolí a večer též. Co mám dělat a co si na to mám koupit, abych nemusela mít lékařský předpis a aby si do pochvy nemusela nic zavádět, protože to strašně pálí jen když si na ní jemně šahnu. Děkuji
14
6Tereza24. 3. 2013 16:04:49
Dobrý den, chtěla bych se poradit... Trápí mě pálení při močení a celkové podráždění pochvy (zarudlost..) Na gynekologii mi doporučili Jenamazol, který jsem dobrala, ale mám pocit, že se to moc nezlepšilo.. Nemáte nějakou radu? Děkuji.
0
7Kristína15. 4. 2013 19:21:30
Dobrý den potřebovala bych poradit.. gynekoložka mi předepsala Macmiror a k tomu Clogin na zánět.. měla bych je začít používat současně? .. a mám počkat až po menstruaci nebo můžu hned začít s léčbou? Děkuji
12
8Michaela (17)17. 11. 2015 11:43:08
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, prodělala jsem dlouhou kvasinkovou infekci, gynekolog mě léčil všemi možnými prášky, po 3 měsících jsem se toho konečně zbavila, ale teď když spolu s přítelem souložíme, nic necítím, jako bych to tam měla úplně umrtvený. S přítelem zkoušíme všechno možný, je v tomhle velmi vstřícný, ale už se nemůžu dívat na ten jeho smutnej obličej když se nám to nepovede. Nevíte jak pomoct? Děkuji
9
9Zoltakova Renata20. 7. 2016 18:25:39
Dobrý den chtela bych se zeptat boli me pod příšku na leve i na prave strane , když du na zachod a chci jako tlačit tak me to taky bolí , ale ne uplně naa umřeni to není ale bolí to , nevim co to je každýho se ptám ale strašne se bojim, dotoho mam zablokovanou bederní i krčni pater tak nevím jestli to nahodu nebude taky stoho a nebo jestli to neni neco hroznýho mám strach mam vytok ale nevim co to je když čuram nic me neboli ale opravdu mám strach poradte mi prosím co mám dělat .
15
10Daja11. 10. 2016 9:10:13
Dobrý den potřebuji poradit.. V pochve mám Takový zvlastni bily vytok nebo co to je bílé a hrudkovite jsem nešťastna u tu pochvu mám celkove nějakou si divnou prosím poradte :(
4
11Mishel2629. 11. 2016 21:14:07
Dobrý večer,chtěla sem se zeptat co mám dělat když mě pálí a svedí v pochvě( začalo to dneska k večeru)? S přítelem sme neměly pohlavní styk týden,musím ke svému gynekologovi,nebo se to dá léčit i bez něj? Děkuji za odpověď
0
12Mirka25. 6. 2017 11:00:53
Dobrý den. Měla jsem delší dobu bolesti (ale i pálení, štípání) v pochvě. Byla jsem na gynekologii, vzali mi krev (ta byla v pořádku, ale diagnostikovali mi zánět v pochvě. Mám předepsány vaginální tobolky a Entizol co 12 hodin. Prozatím zlepšení nevidím. Mimo to mám i hemeroidy, taky bolest, pálení, nevím jak tohle vyřešit, měla jsem čípky, gel, krém, ale problémy stále.Co mi doporučíte. Ještě se vrátím k tomu zánětu. Zřejmě do vody (bazénu) nemůžu. Musím po ukončení léčby jít opět na gynekologii a musí mi vzít opět stěry: Sestřička mi říkala, že pokud nebudu mít problém tak nemusím. Ale jak poznám, že je vše v pořádku. Děkuji za odpověď.
0
13Tereza4. 3. 2018 7:46:09
Můžete mi prosím někdo poradit? Místo kde bych měla mít vstup do pochvy je místo vstupu bílí "povlak" přes který nevidím tu dirku...Menstruaci jeste nemam a ani to nijak neboli pouze mam bili vytok... Nevite co by to mohlo být? A jak by se to mohlo léčit doma? Na gynekologii jsem jeste nikdy nebyla... Děkuju :/
2
14Anonym28. 3. 2018 21:06:46
Potrebuju poradit uz tak 4 dny me svedi pochva a bojim se ze to je zanet.na gynde jswm jestw nwbyla
3
15Aneta 8. 2. 2021 13:55:14
Ahoj, mám takový intimní problém. Přibližně před týdnem mi skončila menstruace a vždy ke konci menstruace mě svědí pochva ale druhý den je vše v pořádku. Tentokrát to ale bylo jinak na konci menstruace mě svedila pochva a nepřestávalo to ani další dny, teď už to svědění není tak akutní ale přijde mi že mám zvětšené malé stydké pysky, myslíte že mohou být jen podrážděné z drbání nebo by to mohlo být něco vážnějšího? Dále mi přijde že mám silnější a řidší výtok než obvykle a také mě nějakými chvilkami bolí v podbřišku ale není to nic hrozného jen taková malá tupá bolest. Trápí mě však že pochva a klitoris vypadají jinak než obvykle. Podotýkám že jsem ještě panna.
Děkuji za případné rady a zkušenosti.
1
16Any30. 4. 2021 19:01:09
Dobry den mam dotaz ohledně klitorisu změnil barvu do fialová na dotek je hodne citlivější
2
17Barbora8. 8. 2021 21:27:41
Dobrý večer ,mohli byste jste mi prosím poradit ?mám strašně citlivou a napuchlou pochvu , strašně mi štípe ,a při chrání ji necejtim,beru hormonální antikoncepci,ale před nedávnem jsem šla na jinou ale gake hormonální nemůže to byt z toho vazne budu rada za rady a za pomoct

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události