Svědění, pálení, ale někdy také žádné zřetelné příznaky, to jsou znaky infekčního poševního zánětu, způsobeného kvasinkami, který je jedním z nejčastějších problémů vyskytujících se u žen. Jedná se o zánět pochvy (vaginy) a stydkých pysků (vulvy), který je způsoben kvasinkou Candida albicans. Různé bakterie i kvasinky lze najít v malém množství zcela normálně v pochvě, v ústech nebo v zažívacím traktu, aniž by zde způsobovaly nějaké potíže. Zodpovědné za vznik vulvovaginitidy je většinou vytlačení přirozené poševní mikroflóry. Důvody mohou být různé.
Trápí Vás zánět pochvy? Zkuste moderní řešení v podobě enzymových globulí Walzym Intim.
V pochvě je normálně kyselé prostředí (pH menší než 4,5). Toto kyselé prostředí je udržováno působením bakterií, které z cukrů tvoří kyselinu mléčnou (laktobacily, označované také jako Doederleinův bacil). Potíže nastávají v okamžiku, kdy dojde k snížení počtu laktobacilů a v pochvě převáží kvasinky. Okolnosti, které usnadňují vznik poševní infekce vyvolané kandidami, jsou:
Většinou se jedná o viditelný zánět pochvy a stydkých pysků, snadno rozeznatelný díky silnému začervenání a otoku. Následkem silného svědění jsou často zřetelné škrábance i na vnějším genitálu. Kvůli infekcím dochází k výtokům, které mohou mít nepříjemný zápach. Při gynekologickém vyšetření je pro kandidózu typický (i když ne ve všech případech) nález bílých povlaků v oblasti poševního vchodu a vulvy, při jejchž odstranění může dojít ke krvácení. Povlak je drobivý, suchý a sýrovitý. K příznakům patří také bolesti při delším pobytu ve vodě a při pohlavním styku.
Každá infekce pochvy kvasinkami by měla být brána vážně. Infekce, které se vyskytují opakovaně, nebo které na léčbu nereagují, mohou ukazovat na jinou příčinu onemocnění. Ve většině případů se pak jedná o onemocnění způsobené bakteriemi nebo viry, které mezi sebou přenášejí partneři při pohlavním styku. V nejhorším případě se může jednat o jeden z příznaků doposud neodhalené infekce virem HIV. Tělo se v takovém případě díky velkému oslabení imunity s infekcí kvasinkami nevyrovná a může dojít i k tomu, že se tato infekce rozšíří i na sliznice střeva a ústní dutiny.
V první řadě musí lékař najít příčinu vašich potíží, protože ne každá svědivost musí být vyvolána plísní. Při zjištění kandidové infekce lékař předepíše léky proti plísním (antimykotika), které se užívají lokálně. V případě, že vzniknou problémy i u vašeho partnera, navrhne vám ošetřující lékař takzvanou společnou partnerskou terapii. Nejčastěji užívanými léky jsou nystatin, mikonazol, klotrimazol a flukonazol. Délka léčby je závislá i na způsobu podávání léků ( masti , poševní čípky a tablety), v průměru se ale pohybuje od tří do sedmi dní. Preparáty by se měly užít před spaním, aby se mohlo díky ležení plně uplatnit jejich působení. U těhotných žen se doporučuje včasná léčba, aby se tak co nejvíce omezila možnost přenosu infekce na novorozence při porodu. Omezte pohlavní styky během prvních dní léčby, nebo alespoň do doby než budete bez bolestí. Někteří lékaři doporučují pokračovat po vlastní léčbě ještě v užívání poševních čípků obsahujících laktobacily, aby se tak uspíšilo obnovení normálního prostředí v pochvě.
U lehkých, případně začínajících infekcí se osvědčil následující postup: smíchejte 2 polévkové lžíce jablečného octa se 2 litry vody a tímto roztokem si omývejte pochvu. Pozorujete-li, že vaše poševní prostředí je vyvedeno z rovnováhy, podpořte své laktobacily tím, že si zavedete na několik hodin do pochvy mini-tampon potřený jogurtem.
Kandidová vulvovaginitida je onemocnění, proti kterému můžete i vy sama dost udělat. Dbejte na pravidelnou intimní hygienu, přemrštěná hygiena však může být spíš na škodu než k užitku. Při mytí se myjte vždy ze předu dozadu, zabrání se tak proniknutí střevní flóry do pochvy. V případě, že jste velmi náchylná k poševní infekci, bylo by pro vás nejlepší omývat si genitálie pouze čistou vodou. Neužívejte žádné mycí houby, zabráníte tak vzniku malých poranění. Noste pokud možno spodní prádlo z přírodních materiálů, například z bavlny. Vyměňujte si spodní prádlo každý den, v případě, že jste se zpotila, i několikrát denně. Po koupání byste si neměla dlouho nechávat vlhké plavky. Tak lze předcházet i zánětům močového měchýře.
Mohu se úspěšně vyléčit ze zánětu pochvy i během menstruace?
Měla bych raději během takové léčby přestat používat tampony? Někdy dojde k tomu, že se plíseň díky krvácení během menstruace sama „vyplaví“ a infekce sama zmizí. Proto byste v žádném případě neměla užívat tampony, neboť tampony vysušují pochvu. V případě, že infekce zůstala i po menstruaci, měla byste navštívit lékaře a poradit se s ním.
Je možné, abych nakazila kvasinkovou infekcí svého partnera? Snižují kondomy riziko nakažení?
Nakažení mužského sexuálního partnera je možné, ovšem kvasinky většinou nežijí na mužských sexuálních orgánech dlouho. Jestliže se na penisu partnera objeví malé červené skvrnky, měl by zajít k dermatologovi.
Stále se mi zánět pochvy způsobený kvasinkami vrací. Je možné, že nákazu získávám od svého partnera?
Infekce kvasinkami vzniká, když je narušeno osídlení pochvy laktobacily. To může být mimo jiné způsobeno těhotenstvím, antikoncepčními tabletkami, nadváhou, antibiotiky, virem HIV, cukrovkou atd. Candida albicans roste nejlépe v teplém a vlhkém prostředí, jaké je v pochvě. Mužské pohlavní orgány takové prostředí nemají, a kvasinky na nich obvykle rychle hynou. Muži se sice mohou nakazit, pokud mají často sexuální styk s nakaženou ženou, ale i pak u nich kvasinky zpravidla vyvolávají jen slabé nebo vůbec žádné symptomy. Někdy není zánět pochvy způsoben plísněmi, ale je vyvolán bakteriální infekcí (což se zjistí mikrobiologickým vyšetřením). V takovém případě pak musí být léčen i partner. Máte-li podezření, že vás nakazil váš partner, měl by se v každém případě podrobit vyšetření.
Léčila jsem se na plísňovou infekci, ale nedostavilo se žádné zlepšení. Můj muž dokonce dostal vyrážku, když použil krém, kterým jsem se ošetřovala. Musím snad podstoupit nějakou drastičtější léčebnou metodu?
Zdá se, že váš manžel má jiný problém. Neboť dostal vyrážku teprve po použití krému, je na něj asi alergický. Možná ani vy netrpíte pouze plísňovou infekcí. Dojděte si proto raději oba k lékaři.
Měla bych omezit sex během infekce?
Jste si jistá, že trpíte infekcí kvasinkami? V případě, že jste měla při sexu nějaké potíže, poslechněte své tělo a sex raději omezte. Muži zpravidla kvasinkové infekce nemají, zejména pak v případě, že podstoupili obřízku. Mohou však přenášet jiné infekce. Dokonce i orální pohlavní styk může vést k nakažení partnera.
Ženy s trichomoniázou nebo bakteriální vaginózou jsou vystaveny většímu riziku nákazy pohlavně přenosnými infekcemi kvůli zánětům způsobeným těmito onemocněními. U těhotných žen jsou symptomatická bakteriální vaginóza a trichomoniáza spojovány s předčasnými porody a nízkou porodní hmotností dětí.