Trichomoniáza

      Trichomonas vaginalis je bičíkatý prvok (tj. jednobuněčný organismus), který se vyskytuje v močopohlavním ústrojí u obou pohlaví. Jak již jméno původce napovídá, Trichomonas vaginalis parazituje převážně v pochvě a u mužských partnerů nakažených žen způsobuje zánět močové trubice. Výskyt je endemický (tj. oblasti trvalého výskytu) a  geopolitní. Prvok má obvykle hruškovitý tvar  a je opatřen 4 bičíky na předním konci těla, pátý bičík je zapuštěn do povrchu buňky.

      Trichomonády bývají častější u žen,  v reprodukčním věku postihují kolem 20% žen a způsobují zánět pochvy, močové trubice a pravděpodobně i zánět močového měchýře. T. vaginalis se mnohem obtížněji prokazuje u mužů, u nichž je pravděpodobně příčinou zánětu močové trubice, prostaty a močového měchýře; v některých oblastech  je zodpovědná až za 5-10% všech zánětů močové trubice u mužů.Většina infikovaných mužů jsou nosiči nákazy a nemají žádné příznaky. Mohou ovšem nakazit své sexuální partnery (partnerky).

Kapitoly

Příznaky/průběh onemocnění

      U žen je počátek onemocnění obvykle provázen hojným, zelenožlutým, zpěněným poševním výtokem spojeným s podrážděním  a bolestivostí  zevních rodidel, hráze a stehen, bolestivým pohlavním stykem a bolestivostí při močení. Některé ženy mají jenom mírný výtok a po dlouhou dobu jsou nosiči onemocnění, aniž by měly nějaké závažnější příznaky, i když se tyto obtíže mohou v průběhu času kdykoli objevit. Nákaza trichomonádou se často vyskytuje spolu s kapavkou. V těžších případech bývají zevní rodidla a hráz zaníceny, s otokem stydkých pysků. Poševní stěny a povrch děložního čípku jsou často normální, ale mohou na nich být tečkované skvrnky jako na jahodách.

      Muži obvykle nemají žádné příznaky. Někteří mohou mít přechodně zpěněný nebo hnisavý výtok z močové trubice, provázený bolestivostí při močení a častým nucením na moč obvykle časně ráno. Vzácnými komplikacemi jsou zánět nadvarlete  a prostaty.

Vyšetření

      U žen lze diagnózu stanovit ihned mikroskopickým vyšetřením vzorku poševního sekretu odebraného ze zadní poševní klenby. Snadno lze pozorovat mrskavé pohyby bičíků.

      U mužů lze onemocnění prokázat vyšetřením moče, mikroskopickým vyšetřením výtěru z močové trubice i jeho kultivací ve vhodné živné půdě.

Léčba

      Metronidazol v jediné dávce vyléčí až 95% žen, jestliže jsou současně léčeni i jejich sexuální partneři. Jelikož účinnost jediné dávky metronidazolu je u mužů nejistá, mají být muži léčeni po dobu 7 dní. Všichni sexuální partneři mají být vyšetřeni a léčeni a nemocní se mají zdržet pohlavního styku, dokud není léčení ukončeno.

      Metronidazol může vyvolat úbytek bílých krvinek, antabusovou reakci po požití alkoholu nebo vzplanutí kvasinkové  nákazy v pochvě (vyvolavatelem je tzv. Candida albicans). Metronidazol není vhodný v těhotenství, ačkoli dostupné údaje ukazují, že po první třetině těhotenství není již pro plod nebezpečný.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Jana;29. 7. 2019 10:06:57
Kam se může jít vyšetřit muž?

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události