Trichomonas vaginalis je bičíkatý prvok (tj. jednobuněčný organismus), který se vyskytuje v močopohlavním ústrojí u obou pohlaví. Jak již jméno původce napovídá, Trichomonas vaginalis parazituje převážně v pochvě a u mužských partnerů nakažených žen způsobuje zánět močové trubice. Výskyt je endemický (tj. oblasti trvalého výskytu) a geopolitní. Prvok má obvykle hruškovitý tvar a je opatřen 4 bičíky na předním konci těla, pátý bičík je zapuštěn do povrchu buňky.
Trichomonády bývají častější u žen, v reprodukčním věku postihují kolem 20% žen a způsobují zánět pochvy, močové trubice a pravděpodobně i zánět močového měchýře. T. vaginalis se mnohem obtížněji prokazuje u mužů, u nichž je pravděpodobně příčinou zánětu močové trubice, prostaty a močového měchýře; v některých oblastech je zodpovědná až za 5-10% všech zánětů močové trubice u mužů.Většina infikovaných mužů jsou nosiči nákazy a nemají žádné příznaky. Mohou ovšem nakazit své sexuální partnery (partnerky).
U žen je počátek onemocnění obvykle provázen hojným, zelenožlutým, zpěněným poševním výtokem spojeným s podrážděním a bolestivostí zevních rodidel, hráze a stehen, bolestivým pohlavním stykem a bolestivostí při močení. Některé ženy mají jenom mírný výtok a po dlouhou dobu jsou nosiči onemocnění, aniž by měly nějaké závažnější příznaky, i když se tyto obtíže mohou v průběhu času kdykoli objevit. Nákaza trichomonádou se často vyskytuje spolu s kapavkou. V těžších případech bývají zevní rodidla a hráz zaníceny, s otokem stydkých pysků. Poševní stěny a povrch děložního čípku jsou často normální, ale mohou na nich být tečkované skvrnky jako na jahodách.
Muži obvykle nemají žádné příznaky. Někteří mohou mít přechodně zpěněný nebo hnisavý výtok z močové trubice, provázený bolestivostí při močení a častým nucením na moč obvykle časně ráno. Vzácnými komplikacemi jsou zánět nadvarlete a prostaty.
U žen lze diagnózu stanovit ihned mikroskopickým vyšetřením vzorku poševního sekretu odebraného ze zadní poševní klenby. Snadno lze pozorovat mrskavé pohyby bičíků.
U mužů lze onemocnění prokázat vyšetřením moče, mikroskopickým vyšetřením výtěru z močové trubice i jeho kultivací ve vhodné živné půdě.
Metronidazol v jediné dávce vyléčí až 95% žen, jestliže jsou současně léčeni i jejich sexuální partneři. Jelikož účinnost jediné dávky metronidazolu je u mužů nejistá, mají být muži léčeni po dobu 7 dní. Všichni sexuální partneři mají být vyšetřeni a léčeni a nemocní se mají zdržet pohlavního styku, dokud není léčení ukončeno.
Metronidazol může vyvolat úbytek bílých krvinek, antabusovou reakci po požití alkoholu nebo vzplanutí kvasinkové nákazy v pochvě (vyvolavatelem je tzv. Candida albicans). Metronidazol není vhodný v těhotenství, ačkoli dostupné údaje ukazují, že po první třetině těhotenství není již pro plod nebezpečný.