Vymknutí, Vykloubení, Luxace

luxace

      Vykloubení je poranění kloubu, při kterém následkem úrazového mechanismu dojde k úplnému oddálení kloubních ploch kostí, které dohromady tvoří kloub. Kloub je obvykle tvořen  kloubní jamkou na straně jedné, a hlavicí na straně druhé. Je obklopen kloubním pouzdrem, vazy a úpony svalů.

      Vykloubí se vždy periferní oddíl (kost) kloubu. Při částečném zachování kontaktu kloubních ploch mluvíme o neúplném vykloubení, tzv. subluxaci. Jsou-li přítomny vrozené deformity kloubních ploch, jde o vrozenou luxaci. Vykloubení, pro jehož vznik je zapotřebí jen malého nebo žádného násilí, např. při ochabnutí měkkých kolemkloubních tkání, se nazývá habituální. Opakující se vykloubení vlivem opakujícího se násilí se nazývá recidivující vykloubení. Neúrazová vykloubení označujeme jako patologická. Je-li vykloubení spojeno se zlomeninou, mluvíme o luxační zlomenině.

Kapitoly

Úrazová vykloubení

      Vznikají vlivem nepřímého násilí, které se uplatňuje pákovým mechanismem. Přímé násilí, působící na hlavici kloubu, se uplatňuje vzácněji. Při každém vykloubení jsou současně poškozeny i zpevňující vazy a kloubní pouzdro. Tím je porušena i následná stabilita kloubu.

Patologická vykloubení

      Mají svou příčinu ve vleklých (chronických) zánětech kloubního pouzdra, zánětu kostní dřeně,  vyskytují se u neurologických pacientů (při ochabnutí svalů), u pacientů s vrozenou poruchou krevní srážlivosti zvanou hemofilie.

Vrozená vykloubení

      Nejčastěji se vyskytují u kyčelního kloubu. Mají svůj původ ve vrozených defektech růstu a tvarování kloubní jamky, popřípadě i hlavice kloubu.

Příznaky/vyšetření

      Stanovení diagnózy vykloubení nebývá obvykle obtížné. Podezření na vykloubení vychází z příznaků bolestí v oblasti postiženého kloubu, otoku vznikajícího na podkladě krevního výronu, deformity způsobené chybným postavením kloubních ploch  a poškozením funkce kloubu. Jistými příznaky vykloubení jsou pérový odpor v kloubu a průkaz  prázdné kloubní jamky.

      Diagnózu stanovenou na základě příznaků konfrontujeme vždy s rentgenovým vyšetřením.

Komplikace

      Vyskytují se jak bezprostředně při a po úraze, tak i s větším časovým odstupem. Zahrnujeme sem zejména:

  • Poranění kostí, tzv. luxační zlomeniny
  • Odtržení úponů svalů a vazů
  • Poškození cév, zejména větších cévních kmenů; to může mít za následek nedokrvení na periferii končetiny. U každé luxace proto musíme vyšetřit stav periferního prokrvení. Nebezpečné jsou v tomto smyslu vykloubení ramene, lokte a kolena.
  • Poškození periferních nervů je časté u vykloubení ramenního kloubu. O jejich přítomnosti musí být proveden záznam ještě před zahájením napravování (tzv. repozice) kloubu.
  • Porušení kůže, tzv. otevřená luxace. Hrozí vniknutí infekce  do kloubní dutiny s těžkými následky.
  • Tzv. interpozice znamená vniknutí kolemkloubních měkkých tkání do kloubní dutiny a jejich následné uskřinutí; to brání správnému napravení a udržení kloubních ploch v odpovídajícím postavení. 

Léčba

      Cíl léčení je zřejmý. Zajistit v co nejkratší době správné postavení v kloubu a dostatečně dlouhým znehybněním připravit podmínky pro správné zhojení kloubního pouzdra, vazů a svalů v okolí. Napravení má být provedena bezbolestně, u menších kloubů  (prsty) v místním znecitlivění, u větších v celkovém znecitlivění (anestezii). Ta umožní i dočasné ochabnutí svalů, jejichž napětí bývá hlavní překážkou repozičního manévru. Po repozici kloubu je nutné provést rentgenovou kontrolu postavení v kloubu. Poté aplikujeme vhodný znehybňující obvaz na dobu 2-5 týdnů s následnou rehabilitací. Recidivující a habituální vykloubení jsou zpravidla důvodem k operačnímu řešení. Chirurgicky, tj. operací se řeší i vykloubení, u něhož se manuální napravení  nepodaří.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

15
1Day29. 6. 2015 6:56:02
Dobrý den, při tanci mi prasklo v oblasti kyčle, i manžel, který mě držel za bok cítil prasknutí, oba jsme i slyšeli zvuk "prasknutí". Po té jsem do pár minut omdlela. Odvezla mě záchranka, RTG ukázal, že nic není zlomené. Mám mít klidový režim 3-6 týdnů, berle. "Prý" něco jako kdyř se vyvrtne kotník, jen to je kyčel. Jsem docela vyděšená, nevím. jak to po klidu začít zatěžovat, čemu se vyhnout..prostě tohle už nechci zažít a moc informací mi na pohotovosti nedali. Díky za zkušenosti, rady, názory.
17
2luci28. 10. 2016 18:37:51
chci jen zeptat dnes vecer jsem si vykloubyla prostredini kloub v prstu do strany nevim zda zvadndu sama dekuji za rady
15
3ELmous20. 2. 2017 19:01:09
před rokem jsem si vykloubila palec a ma potíže(bolí to,je to mírne napuchle a mam omezeny pohyb)myslite ze je to z toho vykloubení nebo mam vyhledat odbornou pomoc??
0
4Niky23. 3. 2020 11:40:38
Dobrý den,
prosím o radu. Včera večer jsem se opřela o matraci a nějak se mi podlomil palec na ruce a křuplo v něm. Mám ho trochu oteklí a dost mě to bolí. Při jemném přejetí po palci mě to bolí. Kdykoliv vezmu něco do ruky tak mě bolí celý palec.
Děkuji za odpověď a radu.
0
5Helena Kučerová21. 11. 2021 10:47:46
Dobrý den při tělocviku mě kamarádka chytla za malíček na pravé ruce a vykloubila mi ho. Byla jsem na pohotovosti a tam mi udělali RTG řekli mi že ho mám vykloubený a natržené vazy. Dali mi prstní dlahu ale už mi neřekli jak dlouho mám mít malíček v dlaze. Proto prosím jak dlouho mám mít malíček v dlaze?

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události