Atopický ekzém

dermatitida, Chronický povrchový zánět kůže

V současnosti trpí povrchovým chronickým zánětem kůže (atopickým ekzémem) mnoho lidí. Během posledních deseti let se počet takto postižených lidí všech průmyslově vyspělých zemích téměř ztrojnásobil. Proto patří tento zánět mezi jedno z nejčastějších onemocnění kůže. Jiné názvy pro povrchový chronický zánět kůže jsou atopický ekzém, endogenní ekzém nebo atopická dermatitida. Atopický ekzém patří stejně jako senná rýma nebo astma do skupiny atopických onemocnění, a postižení lidé jsou označováni jako atopici. Předpoklady pro atopický ekzém jsou dědičné.

Mezi psychikou, imunitním systémem a onemocněními kůže existuje úzké spojení. Většinou trpí lidé postižení ekzémem také různými alergiemi, včetně potravinových alergií. Rovněž bronchiální astma se u nich vyskytuje poměrně často. Mnoho z takto postižených reaguje také na psychický stres citlivěji a objevením kožních příznaků.

Kapitoly

Příčiny/rizikové faktory

      Základem onemocnění jsou geneticky podmíněné poruchy imunitního systému. Je oslabena přirozená obranná funkce kůže, která se stává mnohem náchylnější k  infekcím způsobeným bakteriemi, viry či plísněmi. 70 až 80% lidí postižených chronickým povrchovým zánětem kůže má v krvi zvýšenou hladinu imunoglobulinu IgE.

- Změny na kůži: pokožka produkuje méně mazu než zdravá kůže, což vede ke ztrátám vody. To má posléze za následek, že je kůže suchá, lehce svědí a je náchylnější k proniknutí infekčních zárodků. Dochází i k poruchám v odvodu potu kůží, který může být zvýšený nebo naopak snížený. Při silném pocení se stav kůže zhoršuje.

- Alergie: pyl z kvetoucích rostlin i pyl z trávy, prach v domácnosti, zvířecí srst, různé potraviny, to vše může vyvolat alergickou reakci kůže. Děti často  špatně snášejí nebo vůbec nesnášejí vaječný bílek a mléčné výrobky. Všeobecně jsou špatně snášeny ryby, plody moře, sýr, ořechy, pšeničné produkty, houby a alkohol.

- Poruchy vegetativního nervového systému: Je zvýšena citlivost ma chlad. Kožní cévky se zúží a způsobují příznaky jako jsou studené prsty a nápadně bledá a studená kůže.  

- Počasí:  Během takzvaných přechodných období se zpravidla stav kůže zhoršuje.  Přechod ze zimního do jarního období je příčinou to, že se více potíme a že je velký výskyt pylů. Při přechodu z teplých období do zimy je pak příčinou nižší vlhkost vzduchu ve vytápěných prostorách,  roztoči a alergeny prachu domácnosti a teplé oblečení.

- Stres: To, do jaké míry ovlivňuje stres příznaky nemoci, je velmi proměnlivé a individuální. Avšak mnoho lidí trpících atopickým ekzémem uvádí, že následkem psychického zatížení se stav jejich kůže zhoršil.

Průběh

      Atopický ekzém se většinou vyskytuje už během prvních pěti let života a  projevuje se svěděním, zarudnutím, tvorbou strupů, mokváním, tvořením krust a součastně suchou kůží. U dětí je to patrné nejprve na zevní ploše kloubů, teprve později v kožních záhybech, na obličeji a na očních víčkách, na krku a šíji a na hrudníku. Jedním z nejdůležitějších příznaků je svědivost. Ta se ještě zvýší pocením, teplem a nošením vlněných svetrů. Typické je škrábání kůže.

Následky

      Svědivost je opravdu velmi trýznivá, vede k poruchám spánku a činí člověka podrážděným. Je pak těžké se na cokoli soustředit. Škrábáním se svědivost na chvíli zmírní, ovšem poškrábaná kůže začne brzy znovu svědit, což vede k opětovnému škrábání. Postižení tak vězí v jakémsi začarovaném kruhu. Poškrábaná a zanícená kůže je obzvláště náchylná k infekci virem oparu (herpes simplex), což může vést k těžkému onemocnění (eczema herpeticum).

Prohlídka/vyšetření

      K rozpoznání chronického zánětu kůže pomáhá typický vzhled kůže, typická lokalizace změn v kožních záhybech a svědivost. Okolní kůže je suchá, bledá, šupinkovitá a drsná. Důležitým upozorněním na možnost vzniku ekzému u dítěte je senná rýma nebo astma v rodině.

Léčba

      Lidé trpící atopickým ekzémem mají často velmi suchou pleť. Proto je velmi důležité svědomitě se o  ni starat, i v případě, že kůže právě není  zanícená. K základní péči patří používání krémů a pleťového mléka, které mají různý obsah tuku a různé hydratační schopnosti. V podstatě  platí pravidlo „mastné na suché a vlhké na vlhké“.
      K základní péči o suchou pokožku  se používají krémy a masti s obsahem tuku. Pro péči o popraskanou  pokožku a pokožku s vyrážkou se používají speciální masti s velmi vysokým podílem tuku, které se nanášejí zejména na noc. Krémy  se hodí spíše pro ošetření mokvavého ekzému. Pleťová mléka se hodí na ošetření mokvavého ekzému a k uvolnění šupinek. K ošetření suché pleti jsou vhodné hydratační krémy. Každý si musí vyzkoušet, jaký typ krému a s jak vysokým obsahem tuku nejlépe snáší, je mu nejpříjemnější a je pro něj zřejmě nejvhodnější. Příliš se nedoporučují oleje. Při jejich dlouhodobém užívání totiž dochází k tomu, že se pleť ještě více vysuší.   Jako přísada do mastí se používá močovina a omega-mastné kyseliny. Močovina způsobuje, že zrohovatělá vrstva se zjemní, ztratí šupinky, váže vodu a zmírní svědivost.  Omega-mastné kyseliny jsou nenasycené mastné kyseliny, které jsou obsaženy především v rybím tuku, a které podporují normální tvorbu mazu. Masti obsahující kortikosteroidy se užívají jen během akutní fáze.

Léčba akutních kožních změn

      Ke standardní léčbě akutních příznaků ekzému patří kortikosteroidy, v mastech k místní aplikaci i v tabletách (případně v injekcích) k celkové léčbě. Krémy obsahující kortikosteroidy by ale neměly být užívány příliš dlouho bez přerušení. Jinak totiž hrozí nebezpečí, že se pokožka ztenčí, že na ošetřovaném místě budou v přemíře růst chlupy nebo že se v kůži začnou tvořit nové malé cévky. V lékárnách jsou přípravky s rozdílnou koncentrací účinné látky. Záleží na tom, jak intenzivní je zánět a do jaké míry je postižené místo poškrábané. V takových případech stačí už i krémy s nízkou koncentrací. Celková léčba kortikosteroidy může být nutná zejména v případech, kdy jsou zánětem postiženy velké plochy kůže. Při léčbě se musí přesně dbát instrukcí ošetřujícího lékaře. Léčba nesmí být nikdy přerušena náhle, nýbrž ukončena pozvolna.

Dehet
      Dehet z černého uhlí brzdí zánět a působí proti tvorbě šupinek. Tento preparát se však nikdy nesmí dostat na otevřené a mokvavé místo. Prostředky obsahující dehet vysušují pokožku. Důležité je proto užívání mastí s vyšším obsahem tuku. Mimoto způsobuje dehet to, že je pokožka velmi citlivá na světlo. Je proto nevhodné chodit příliš na slunce nebo do solária.

Antihistaminika
      Jsou to látky, které potlačují uvolňování histaminu z buněk a zeslabují jeho působení. Zmírňují svědivost a jsou používány rovněž v případech alergií a senné rýmy.

Rostlinné masti
      Mírně protizánětlivě působí výtažky z heřmánku a řady dalších rostlin. Počet vyráběných přípravků se stále zvyšuje. Obraťte se na svého lékárníka. Je ale třeba počítat s tím, že léčebné působení není velké a projeví se až po několika měsících. Rostlinné výtažky také mohou u některých osob vyvolávat alergické reakce.

Léčba světlem a koupelemi

Solankové koupele
      Solanka je označení pro roztok minerální vody, kde je rozpuštěná kuchyňská sůl s koncentrací od 1,4 do 30%. Sůl, pocházející z přírodních solných pramenů, je možné koupit v lékárnách. Pro koupele je velmi dobrá rovněž mořská sůl nebo sůl z Mrtvého moře, kterou je možné koupit v drogerii. Solankové koupele mírní svědivost, působí protizánětlivě a přispívají k vymizení šupinek. Dnes se zpravila užívají lázně obsahující 1,5 až 6% soli. Postupně se začíná asi s pěti až desetiminutovým pobytem v lázni, který se postupně prodlužuje až asi na 10 až 20 minut. Teplota vody v lázni by při tom neměla přesáhnout 38°C. Po koupeli by se měla pokožka nechat okapat, neměla by sušit ručníkem Pak přijde na řadu hodina klidu na lůžku, sprchování čistou vodou a důkladné namaštění pokožky.    

Fototerapie
      Sluneční záření většinou zlepšuje zánětlivé projevy na kůži. K léčbě atopického ekzému zářením se používá UVA záření nebo kombinace UVA a UVB záření. Během léčby by nemělo dojít k žádnému zarudnutí pokožky. O tom, jaké dávky UV záření pokožka snese a jaká kombinace záření bude použita, by mělo být rozhodnuto na základě předchozího individuálního otestování. Během terapie by neměly být užívány žádné léky zvyšující citlivost k záření (fotosensibilizující) - například třezalka. Před léčbou rovněž nenanášejte na pokožku žádné dehtové přípravky ani parfémovanou kosmetiku. Po terapii světlem použijte masti a krémy, které podporují tvorbu mazu.

Balneo - fototerapie
      Balneo - fototerapie terapie, při níž se kombinuje léčba světlem a koupelemi. U ekzému má dokonce lepší účinky než samotná léčba solankovými koupelemi. Užívána je mořská sůl, sůl z Mrtvého moře nebo solanka. Doba koupele bývá do 20 minut. Během koupele je pokožka ozařována UV- zářením.

Talasoterapie (řec. thalassa = moře)
      Talasoterapie zahrnuje terapii prostředím, léčebné koupele, pitné kůry a léčení slunečním zářením. Vítr, slunce, aerosol a mořská voda působí společně a navzájem se ve svých léčebných účincích doplňují. Už samotná změna klimatu má na mnoho pacientů trpících ekzémem příznivé účinky. Mimoto bývá v přímořských oblastech i méně pylů. Slaná voda mírní svědivost, podporuje vymizení šupinek a tím připravuje  pokožku na  příjem slunečního světla.    

Klimatická kúra u Mrtvého moře
      Koncentrace soli v Mrtvém moři je  kolem 30%. Sůl z Mrtvého moře obsahuje mnoho hořčíku, který má uklidňující účinky na pokožku. Slaná voda také připravuje pokožku pro příjem slunečního záření. Nad Mrtvým mořem se vznáší mlha z výparů, která působí jako filtr proti UVB- záření. Proto je větší podíl UVA- záření,  což má také za následek menší riziko slunečního úpalu. Nemusí se však jednat přímo o Mrtvé moře. Už výlet do hor nebo na otevřené moře může příznivě působit na pokožku a vést ke zlepšení stavu. Ovšem pouze krátkodobé výlety jsou velmi stresující a proto nejsou tak vhodné jako delší pobyty.    

Autogenní trénink
      Když procvičujete autogenní trénink pravidelně, naučíte se v sobě odbourávat stres a podaří se vám prolomit začarovaný  kruh, do kterého jste se dostali neustálým škrábáním pokožky a drážděním zánětu.

Důležité upozornění

      Oblečení a prádlo by mělo být z měkké bavlny. Na noc by se měly nosit bavlněné rukavice, abyste se v noci  nerozškrábali. Dbejte na to, aby byl váš spací oděv lehký, pokud možno uzavřený až ke krku. Rovněž není dobré mít příliš teplé přikrývky, neboť teplo pocit svědivosti ještě umocňuje. Večer před spaním se vždy dobře nakrémujte. Udržujte si nehty krátké. Proti svědění pomáhá také, když se pokožka ochlazuje, např. studenými vlhkými obklady (žádný led!).

Péče

      Kouření během těhotenství je důležitý rizikový faktor pro vznik alergie. Matky proto mohou své děti chránit před ekzémem tím, že se během těhotenství zřeknou kouření. Což platí i později. Protože děti, které vyrůstají v rodině, kde se kouří, mají vyšší riziko, že budou mít ekzém nebo že se u nich vyvine  alergie. U kojenců pak hraje důležitou roli i správná výživa. Byl prokázán příznivý vůiv delšího (alespoň tři měsíce) kojení.
      Zhruba 60% malých dětí má alergii na některé potraviny a reagují na některé potraviny i kožními projevy. Pozorujte proto, na jaké potraviny je vaše dítě citlivé, a vyřaďte je z jeho jídelníčku.
      Ošetřujte si  svědomitě pokožku! Parfémované mýdla a koupelové pěny jsou nevhodné: čím více totiž přípravek pění, tím více vysušuje  pokožku. Sprchování je doporučováno spíše než koupele, neboť se při něm pleť tak nevysuší . Po sprchování nechte pokožku jen okapat, nedrhněte ji třecím ručníkem. Pokožka by se měla dvakrát za den nakrémovat, rozhodně pak po každé koupeli či sprše. Omezte co nejvíce veškeré parfémy a parfémované změkčovací a prací prostředky.
      Pro lidi trpící podkožním chronickým zánětem a alergií na prach a roztoče je vhodné užívání povlaků, které jsou nepropustné pro roztoče. Rovněž dbejte na to, abyste měli v pokoji vždy dobře vyvětráno. V teple se totiž svědivost ještě zhoršuje.  

Aktuálně

      V poslední době jsou k dispozici i další léky, které velmi účinně potlačují  nežádoucí imunitní reakce. Jedním z nových imunosupresiv je např. tacrolimus. Nanáší se na pokožku ve formě masti a je dobře snášen. Při jeho užívání nedochází k žádnému ztenčení kůže jako u mastí obsahujících kortikosteroidy. Antileukotrieny jsou látky, které tlumí tvorbu prozánětlivých leukotrienů (tvořených v těle při zánětu). Osvědčují se při průduškovém astmatu, a  nejnovější studie potvrdily jejich příznivý efekt i u atopického ekzému a senné rýmy.

Časté dotazy

      Moje dítě trpí ekzémem s mokvavou kožní vyrážkou. Měla by se tato místa udržovat suchá?
      V žádném případě! Platí tu totiž princip „vlhké na vlhké“. Mokvavá místa proto ošetřujte hydratačními krémy nebo přikládáním vlhkých obkladů. Suchá místa se pak ošetřují mastmi s vysokým obsahem tuku (lanolinu).  

      Moje dítě má mléčné strupy. Jaká je tu pravděpodobnost, že dostane v dospělém věku ekzém?
      Zhruba 50% atopických onemocnění, která proběhnou do druhého roku života, se spontánně vyléčí. U ostatních dětí se stane nemoc chronickou.  

      Je atopický ekzém léčitelný?
      Pomocí moderních léků a léčebných postupů (např. UV ozařování) je možné zánět potlačit, ale jeho příčinu - poruchu regulace imunity - odstranit nedovedeme. Je proto potřeba zjistit, v jakých situacích dochází k podráždění kůže, a pokud možno se jim vyhnout.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události