Lymfatické cévy

Mízní (lymfatický) systém se skládá z lymfatických cév a vysoce specializovaných lymfatických orgánů a tkání, které zahrnují tymus, slezinu a mandle.

Malé lymfatické cévy – nejmenší se nazývají lymfatické kapiláry – běží společně s tepnami a žílami těla. Shromažďují přebytek tekutiny nazývaný lymfa ze tkání. Stěny lymfatických kapilár jsou velmi tenké a vysoce propustné, takže velké molekuly a částečky, včetně bakterií, které nemohou vstoupit do krevních kapilár, mohou být odváděny mízou (lymfou).

Některé lymfatické cévy obsahují vůlí neovladatelné svaly, které se rytmicky stahují a tím posunují lymfu jedním směrem vpřed. Lymfatické cévy mají také chlopně, které brání zpětnému toku lymfy.

Lymfatické cévy jsou ve všech částech těla kromě centrálního nervového systému, kostí, chrupavek a zubů.

Složení lymfy obsažené v lymfatických cévách je závislé na jejich lokalizaci. Například lymfatické cévy drénující končetiny obsahují přebytek tekutiny, který je v těle navíc nad tělesnou potřebu a "vytéká" z buněk nebo krevních cév; tato lymfa je bohatá na bílkoviny. Naproti tomu lymfa ze střev (tzv. chylus) je bohatá na tuk, který byl vstřebáván ze střev během trávení. Tato lymfa má mléčnou barvu.

V různých místech svého průběhu se lymfatické cévy napojují na uzel mízní tkáně zvaný lymfatická uzlina (nodus lymphaticus, lidově "lymfatická žláza"). Uzliny obsahují lymfocyty, Lymfatické uzliny jsou umístěny podél hlavních tepen a můžeme je hmatat v těch místech, kde jsou uloženy blízko povrchu kůže, například v třísle, v podpaží a na krku.

V lymfatických uzlinách jsou odfiltrovány a zničeny bakterie a jiné cizorodé částečky, které sem přišly v lymfě, a zachyceny lymfocyty a protilátky, aby mohly být likvidovány cizorodé částice.

Všechny lymfatické cévy se spojují dohromady, aby vytvořily dva velké vývody, hrudní mízovod (ductus thoracicus) a pravý lymfatický vývod (ductus lymphaticus dexter), které drénují lymfu do velkých žil v horní části hrudníku v místě úhlu mezi podklíčkovou a jugulární žílou. Lymfa je tedy drénována z tkání do krve cestou lymfatického systému.

Další části

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události