Bez černý

Sambucucs nigra

Čeleď: Bezovité (Sambucaceae)

Bezu se přezdívá smradinky, bezinky, psí bez či kozičky, jeho květům pak kosmatice. Bez černý se vyskytuje v podobě drobného stromku či keře. Má rozvětvenou korunu a bílou dřeň, přičemž jeho listy jsou lichozpeřené s lístky po 2−3 párech, jejichž délka je do 20 centimetrů. Tvar je podlouhlý nebo vejčitý, na konci jsou lístky zašpičatělé a pilovité. Bez černý má malé žlutobílé kvítky sdružující se ve vrcholičnatých květenstvích, kterým se obecně říká bezinky. Každý květ se skládá z 5zubého kalichu, pěti tyčinek se žlutými prašníky a koruny – 5 srostlých lupenů. Plody těchto květů jsou trojsemenné peckovičky a dorůstají asi 6 mm. Jejich zralost poznáte podle barvy, která je u nejzralejších plodů tmavě fialová až černá.Tohoto mezi lidmi velmi známého keře či stromku lze využívat nejen při léčení, ale rovněž v potravinářském či farmaceutickém průmyslu. Bez má malé žlutobílé květy, tzv. bezinky, a fialově černé plody.

Kapitoly

Výskyt

Tato rostlina potřebuje poměrně dost vody, a proto se jí daří hlavně na vlhkých místech či v půdách s vysokou hladinou spodní vody. Bez černý roste vedle plotů i domů, na neobdělávaných pozemcích, ale lze jej objevit i na rumišti či skládce.

Droga

Z bezu černého jsou využívány především květy, Flos sambuci, plody (Fructus sambuci)či listy (Folium sambuci), avšak použít lze i jeho kořen či vnitřní kůru. Ideální doba na sběr květů je před jejich rozvinutím v květnu a červnu. Samotný sběr je nejlepší naplánovat na slunečný a suchý den. Při sušení květů se vyhýbáme přímému slunci a teplota v sušárně by neměla přesáhnout 40 °C. Po usušení mají květy libou vůni a žlutobílou barvu. Abychom je oddělili od stopek, použijeme síto. Plody bezu černého naopak sbíráme až v době jejich zralosti, tedy v srpnu či září, a sušíme je obdobně jako květy. Plody pak mají fialově černou barvu a scvrklý vejčitý tvar.

Ze všeho nejdříve sbíráme bezovou kůru, se sběrem je třeba začít již na jaře, neboť právě v této době začíná proudění mízy. Při jejím sušení se opět vyvarujeme slunce a teploměr v sušárně nastavíme maximálně na 45 °C. Kořeny bezu lze vykopat buď na jaře v dubnu či květnu, nebo až na podzim v říjnu. Řádně je očistíme, nakrájíme a sušíme jako květy. Drogy bezu vždy skladujeme na vzdušném a suchém místě, neboť mohou mít vlhkost maximálně ve výši 12 %.

Chemické složení

Květy bezu v sobě zahrnují éterický olej, hořčiny, flavonoidy, živice, slizovité látky, eldrin, třísloviny, alkaloidy, cholin, ale také sacharidy či vitamin C. Dále obsahují organické kyseliny a jiné látky, jež mají potopudné účinky. Ve složení bezové kůry zaujímá své místo éterický olej, fytosterin, cholin, třísloviny, živice, kyselina valerová a další. Plody pak obsahují vitaminy B a C, karoten, železo a kyseliny jablečnou i vinnou. Dále se skládají z glykosidu sambunigrinu, sambucinu, sambukyaninu, aminokyselin a jiných látek.

Účinky

Květy bezu černého působí protizánětlivě, potopudně a sekretolyticky. Pomáhají odstraňovat hleny při zánětech dýchacích cest a bronchitidě, ale také při pneumonii či prochladnutí. Zatímco plody bezu jsou povzbuzující, listy mají naopak zklidňující účinek a působí močopudně.

Drogy z bezu černého doporučujeme při jaterních, ledvinových a žaludečně-střevních nemocích, pomohou také proti revmatismu, dně a při zánětu močového měchýře. V domácnostech byl bez užíván při astmatu, dušnosti, vysokém tlaku či problémech s močením a krvi v moči. Kořeny a kůra bezu pomáhají pacienta uklidnit a léčí obezitu i vodnatost, zatímco plody se používají při neuralgii pro své povzbuzující účinky. Výtažek z listů pak aplikujeme na hemoroidy, vředy a kožní choroby.

Je však třeba mít na paměti, že kůra i kořeny bezu jsou jedovaté a způsobují nevolnost, průjem a zvracení. Tepelnou úpravou či sušením pak svoji jedovatost ztrácejí plody. Bez má rovněž specifický zápach, což bylo v minulosti důvodem jeho vysázení u domů a stodol – odpuzoval totiž hlodavce.

Květy bezu necháváme vyluhovat, na dvě lžičky potřebujeme čtvrt litru vroucí vody a nápoj necháme půlhodinku stát. Následně přecedíme. Doporučené množství jsou 2−3 šálky denně, při nachlazení můžeme kombinovat s acetazylem.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události