Rivaltova zkouška

Rivaltova zkouška respektive Rivaltův test je velmi často prováděné i když poměrně nemoderní vyšetření, díky kterému je v tekutině lékař schopen posoudit množství přítomné bílkoviny.

Kapitoly

Průběh

Princip je jednoduchý, ve skleněné nádobě je připraven roztok kyseliny octové, do které je následně přidán vzorek tekutiny, v níž chceme určit množství bílkoviny, tekutinu je možné pro přehlednost před testem i obarvit. Pokud kapka zkoumané tekutiny v roztoku zmizí, rozptýlí se, je test negativní a ve vzorku je velmi malé množství bílkovin. V opačném případě, kdy je kapka v roztoku jasně viditelná a relativně ohraničená, je test pozitivní a v tekutině je přítomné větší množství bílkovin.

Tato zkouška se nejčastěji využívá při vyšetření tekutiny, která se nachází v pohrudniční, nebo břišní dutině, tzv. výpotku. Při negativním Rivaltově testu (nízké množství bílkovin) jde o transuduát, který je tvořen filtrací do tělesné dutiny z okolí. Pokud vyjde test pozitivní (vyšší množství bílkovin) jde o tzv. exsudát, který je vytvářen při zánětlivých procesech, jako jsou infekční záněty, nebo neinfekční záněty doprovázející zhoubné procesy.

Výhody a nevýhody Rivaltovy zkoušky

Nespornou výhodou Rivaltova testu je jeho nízká cena, ale také rychlost a jednoduchost vyšetření. Bohužel Rivaltova zkouška je vyšetření pouze orientační, což je také jeho největší a prakticky jediná nevýhoda. Test nám sice pomůže říci, zda jde o exsudát nebo transudát, ale nedokáže sdělit jaké konkrétní množství bílkoviny ve vzorku je a nedokáže ani určit o jaké bílkoviny se jedná. Je proto nutné na Rivaltův test navazovat dalšími komplikovanějšími a přesnějšími laboratorními vyšetřeními.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události