Rentgen plic

Rentgen plic, respektive rentgen hrudníku se používá už dlouhou dobu a stále má své místo v moderním lékařství. Jeho pomocí je lékař schopen diagnostikovat řadu možných onemocnění hrudních orgánů.

Kapitoly

Průběh

Vyšetření se zpravidla provádí na radiologickém pracovišti, ale v případě, že převoz není možný existují mobilní přístroje, které dokáží snímky udělat přímo na oddělení u pacienta. Ideálně je snímkování prováděno ve stoje, pokud pacient nemůže stát pak vleže. Snímky se dělají obvykle z předozadní a boční projekce, tedy zepředu a z boku.

Výsledek

K rentgenu plic se často přistupuje i pouze orientačně při příjmu na oddělení a zároveň je prováděn jako součást předoperačního vyšetření (zpravidla u jedinců starších 40let). Rentgen hrudníku informuje o řadě chorobných stavů orgánů oblasti hrudníku, nejčastěji plíce, srdce, kosti, nebo štítná žláza.

Plíce

Rentgen dokáže u plic odhalit ložiska zápalu plic a tuberkulózy, ložiska rakoviny plic, metastázy, změny u plicní fibrózy, ztluštělou poplicnici u mezoteliomu, vodu na plíci, pneumotorax a další.

Srdce

U srdce rentgen poskytuje informace o šíři srdečního stínu (u řady srdečních chorob je srdce zvětšené). Z překrvení plic také můžeme diagnostikovat levostranné srdeční selhání.

Kosti

Jednoduchý rentgenový snímek hrudníku dokáže také odhalit různé chorobné změny hrudní páteře, například zlomeniny obratlů nebo křivou páteř.

Štítná žláza

Z rentgenového snímku hrudníku je možné také odhadnout zvětšení štítné žlázy.

Výhody a nevýhody rentgenu plic

Vzhledem k tomu, že jde o radiologické vyšetření, je pacient vystaven určité dávce radiace, ale ta je „vykoupena“ jednoduchostí, dostupností a přínosem vyšetření. Zkušený radiolog při kvalitní spolupráci se zadávajícím lékařem dokáže z rentgenových snímků hrudníku vytěžit velké množství informací, které mohou být velmi užitečné k určení diagnózy, případně dalšího postupu vyšetření, nebo nejvhodnějšího způsobu léčby.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události