Elastografie jater

Elastografie jater je vyšetření, při kterém lékař zjistí tuhost jaterní tkáně. Samotné vyšetření je nepřímé a neinvazivní a je prováděno převážně na vyšších gastroenterologických a hepatologických pracovištích.

Kapitoly

Na jakém principu vyšetření funguje

Přístroj, kterým se elastografie jater provádí je vlastně ultrazvuk, v případě elastografie jiných tkání se můžou využívat i jiné principy. Přístroj při snímání tkáně hodnotí a následně číselně i vizuálně zobrazuje tuhost jaterní tkáně, respektive odpor tkáně vzhledem k ultrazvukovému vlnění. Principem je pak to, že čím vyšší podíl vaziva, tím vyšší je tuhost tkáně a tím větší odpor má jaterní tkáň vůči ultrazvukovým vlnám. Tímto způsobem tak může lékař posoudit, zda se stav jater pacienta blíží k cirhóze.

Vzhledem k neinvazivnosti vyšetření, je vyšetření bezbolestné a s výjimkou toho, že pacient by měl být, stejně jako před běžným ultrazvukem dutiny břišní, nalačno, není třeba dalších příprav. Není třeba ani vysazovat léky na ředění krve.

Pro koho elastografie je vhodné

Elastografie se využívá k zjištění stavu jater a diagnostice cirhózy, ale zároveň elastografie jater není schopna poskytnou informace o její příčině. Typicky se tak využívá pro zjištění stavu jaterního postižení u pacientů, kterým již bylo diagnostikováno chronické onemocnění, které ovlivňuje játra, jako je alkoholizmus, žloutenka B, žloutenka C apod. Také je možné elastografii použít v případě, že má lékař podezření na chronické poškozování jater, které by mohlo vést k jaterní cirhóze. Elastografie je zcela bezpečné vyšetření, proto není problém monitorovat a hodnotit změny jaterní tkáně v průběhu času opakovanými vyšetřeními.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1vladka bartosova holeckova15. 7. 2023 14:04:35
Jaká má být hodnota elastografie. Děkuji.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události