Zácpa

Obstipace

Zácpu definujeme jako žádné nebo velmi obtížné vyprazdňování. Je však třeba upozornit na to, že frekvence vyprazdňování je značně individuální záležitostí, někdo může chodit na toaletu i 3krát denně, zatímco jiný jen 3krát týdně. Po průjmu může stolice navíc přijít až za několik dní.

Zácpa se může objevovat spolu s bolestí v levém podbřišku, avšak nejsou-li patrné žádné další příznaky, není třeba se nijak znepokojovat.

U dětí bývá zácpa vyvolána psychikou, například kvůli strachu z pokálení se, někdy je stolice potlačována kvůli špinavé toaletě, strachu jít v noci na záchod či kvůli nedostatku soukromí, což bývá častou příčinou zácpy na dětských táborech či školách v přírodě.

U mladistvých se zase často objevuje střídavá stolice, kdy se průjem střídá se zácpou. Staré lidi postihuje zácpa z důvodu málo pestré stravy, dehydratace nebo kvůli nedostatku pohybu.

Na akutní zácpu pomůže aplikace glycerinového čípku do konečníku, který je běžně dostupný v lékárně, dospělým zase doporučujeme tablety nebo kapky změkčující stolici (tzv. laxativa). Nejlepší prevencí proti zácpě bývá dostatečný příjem vlákniny z potravin, pravidelný pitný režim a dostatek pohybu. Pomůže-li to, není třeba se obracet na lékaře.

Pozor bychom se měli mít až v případě, že zácpa trvá delší dobu a žádné výše uvedené metody nezabraly. Nebezpečná pak může být zácpa u malých dětí a osob starších 40 let. Navštivte proto svého lékaře, který vyšetří, zda zácpu nezpůsobuje choroba trávicího traktu, cukrovka, snížená činnost štítné žlázy, porucha ledvin, málo draslíku a příliš mnoho vápníku v organismu či částečné uzavření střev. U dětí může být na vině Hirschprungova choroba, anální fissura či steatóza neboli ztukovatění anu.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Eva16. 5. 2022 0:01:19
Měla jsem zácpu ale pravidelně na to netrpim mám jít na kolonoskopii je to nutne když nemám žádné zdravotní problémy.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události