Mykoplazmová pneumonie

Mykoplazmová pneumonie (mykoplazmový zápal plic, primární atypická pneumonie, pneumonie vyvolaná Eatonovým agens) je akutní zánět plic infekčního původu, jehož vyvolavatelem je Mycoplasma pneumoniae, jednobuněčný mikrob, který nevytváří buněčnou stěnu. Jde o nejčastější plicní infekci u dětí a mladých dospělých od 5 do 35 let, v jiných věkových kategoriích se onemocnění objevuje zřídka. Může se vyskytnout epidemie onemocnění, které se však díky 10-14 denní inkubační době šíří pomalu. Často postihuje rodinné příslušníky nebo uzavřené populace ve školách a v armádě.

Kapitoly

Strukturální změny

Mikrob Mycoplasma pneumoniae se přichycuje k buňkám řasinkové sliznice dýchacích cest a ničí je. Mikroskopicky je přítomna intersticiální pneumonie (zánět vmezeřené plicní tkáně), bronchitida (zánět průdušek) a bronchiolitida (zánět tzv. respiračních bronchiolů neboli průdušinek - malých dýchacích cest uložených na konci dýchacího stromu těsně před vyústěním v plicní sklípky). Tkáň v okolí průdušek i samotný průsvit dýchacích cest jsou zaplaveny patologickými buňkami zánětlivého původu (tzv. lymfocyty, makrofágy apod.).

Subjektivní příznaky a objektivní nález

Počáteční příznaky se podobají chřipce s nevolností, bolestmi v krku a suchým kašlem. S pokračováním onemocnění roste závažnost příznaků: mohou být záchvaty kašle s vykašláváním hlenovitého nebo i hnisavého sputa („chrchlů“) nebo sputa se žilkami krve. Na rozdíl od typického zápalu plic (tzv. pneumokokové pneumonie) se příznaky zhoršují postupně. Fyzikální vyšetření poslechem plic je často v mezích normy, což kontrastuje s výraznými obtížemi pacienta i změnami na rentgenovém snímku plic. Akutní příznaky přetrvávají obvykle 1 až 2 týdny. Následuje postupné uzdravování, mnozí pacienti však mají nadále celkové příznaky s únavou a nevolností, přetrvávající několik týdnů.

Mykoplazmová pneumonie mívá ve většině případů mírný průběh a spontánně ustupuje, méně často se rozvíjí těžký zápal plic vyvolávající někdy až dechovou nedostatečnost (s poklesem tlaku kyslíku v tepenné krvi).

U některých pacientů se v rámci mykoplazmové infekce objevují příznaky postižení jiných tělních systémů a orgánů: chudokrevnost z rozpadu červených krvinek (hemolytická anemie), trombembolická nemoc (viz. článek Plicní embolie), záněty kloubů, zánět mozku a mozkových blan (meningoencefalitida), postižení periferních nervů, kožní vyrážka a zánět ušního bubínku.

Stanovení diagnózy

Mykoplazmovou infekci je možné prokázat mikrobiologickým vyšetřením - kultivací sputa nebo výtěru z krku na živné půdě (vyšetření trvá 7 až 10 dní), popř. mikroskopickým vyšetřením sputa. V praxi nejdůležitější pro časnou diagnózu je kromě příznaků a fyzikálního nálezu rentgenové vyšetření plic, kde nalézáme skvrnité zastínění v dolních plicních lalocích. Diagnózu mykoplazmové infekce potvrdí tzv. serologické vyšetření, prokazující protilátky proti mikrobu v krevním séru, prováděné nejlépe za 2 až 4 týdny po začátku onemocnění.

Prognóza a léčba

Mykoplazmata nemají buněčnou stěnu a proto nereagují na řadu běžných antibiotik. Přednostně se k léčbě užívá erytromycin, u dospělých je možné použít také tetracyklin. Léčbu zahajujeme ihned při podezření na onemocnění a nečekáme na mikrobiologické potvrzení choroby. Antibiotika podáváme po dobu 3 týdnů. Léčba urychluje ústup obtíží a zlepšuje rentgenový nález. Pacienti však ještě nadále po dobu několika týdnů zůstávají nosičem mikroba, který vymizí z dýchacích cest později.

Prognóza mykoplazmové pneumonie je ve většině případů příznivá, s léčbou (ale i bez léčby) se uzdraví téměř všichni pacienti.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1jurek.antonin.st@seznam.cz31. 5. 2013 10:38:22
Jaká se při léčbě drží dieta ?
Na tento komentář reaguje Caroline P. [2],
Tento komentář reaguje na jurek.antonin.st@seznam.cz [1]
1
2Caroline P.22. 7. 2013 9:27:20
Dobrý den, já bych řekla že žádná, dnes mi tohle onemocnění doktor diagnostikoval a o dietě vůbec nemluvil. Jen antibiotika jsem dostala, jak je zmíněno i v článku.

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události