Atrioventrikulární blokáda

síňokomorová blokáda

Na rozhraní síní a komor se nalézá síňokomorový (atrioventrikulární) uzel jako součást převodního srdečního systému (specializovaná tkáň srdeční svaloviny sloužící k rychlému šíření vzruchů srdcem).

Atrioventrikulární uzel může být poměrně snadno ovlivněn díky bohaté inervaci útrobními (vegetativními) nervy a díky nízkému elektrickému potenciálu na membránách jeho buněk; k ovlivnění převodu vzruchů mezi síněmi a komorami tak dochází při poruše prokrvení spodní stěny komory nebo účinkem léků (např. digitalisu). Někdy je poškození srdce vyvolávající atrioventrikulární blokádu trvalé, způsobené anatomickými změnami srdce, např. vazivovými změnami (tzv. sklerofibróza).

Kapitoly

Příznaky

Nemocní mohou pociťovat nepravidelnou činnost srdce. Při poklesu srdeční frekvence pod 30/min dochází ke krátkodobým ztrátám vědomí (synkopám).

 

Atrioventrikulární blokáda I. stupně

Během srdečního cyklu připadá na každý stah síní (odpovídající vlně P na EKG) jeden stah komor (odpovídá komplexu QRS na EKG), je však abnormálně prodloužené vedení vzruchu mezi síněmi a komorami.

Atrioventrikulární blokáda I. stupně nemá žádné klinické příznaky a v některých případech může být normální; často se nachází u dobře trénovaných atletů, u mladých lidí a u osob se zvýšenou aktivitou bloudivého nervu (tzv. vagotonie). Léčba není nutná ani při blokádách na podkladě srdeční choroby, může však být důvodem k podrobnějšímu vyšetření.

Atrioventrikulární blokáda I. stupně se vyskytuje např. při akutní revmatické horečce.

Atrioventrikulární blokáda II. stupně

     Na EKG nejsou vlny P (odpovídající stahu síní) vždy následovány komplexem QRS (odpovídá stahu komor). Rozeznáváme tři varianty: Wenckebachova blokáda (Mobitz I), u které se progresivně prodlužuje převod vzruchu ze síní na komory, až jeden QRS komplex a tudíž i jeden komorový stah vypadne; poté následuje zotavení síňokomorového převodu a opakování popsaného sledu; blokáda Mobitz II, u níž se interval mezi stahem síní a komor nemění, avšak občas neočekávaně vypadne jeden samotný komorový stah; a blokáda vysokého stupně, kdy je určitý matematický poměr mezi stahy síní a komor, např. 2:l, 3:1.

     Blokády II. stupně jen vzácně vyvolávají obtíže. Jejich význam je v nebezpečí pokračovat do úplné srdeční blokády (viz. níže). U nemocných s chronickým srdečně-cévním onemocněním, kteří navíc trpí blokádou II. stupně, je v některých případech vhodné preventivně implantovat kardiostimulátor (pacemaker, laicky „budík“).

Atrioventrikulární blokáda III. stupně

     U atrioventrikulární blokády III. stupně není elektrické spojení mezi síněmi a komorami (úplná atrioventrikulární blokáda). Stahy komor a tudíž i krevní oběh jsou udržovány náhradním tzv. junkčním rytmem (vznikajícím v atrioventrikulárním uzlu nebo Hisově svazku převodního srdečního systému), případně vznikají až na úrovni komor.

     Síňokomorová blokáda třetího stupně je závažnou arytmií s významnými důsledky pro krevní oběh. Často vznikají synkopy (náhlé krátkodobé poruchy vědomí), závratě a akutní srdeční selhání. Je-li frekvence náhradního udavatele rytmu větší než 40/min, jsou příznaky méně závažné, například spavost, snížení krevního tlaku v závislosti na poloze těla a dušnost. Nemocný je trvale ohrožen srdeční zástavou (asystolií).

Léčba

     Atrioventrikulární blokáda III. stupně jako komplikace srdečního infarktu zadní stěny se léčí atropinem. Pokud vznikne při infarktu přední srdeční stěny, má závažnou prognózu a musí být léčena neodkladně zavedením stimulační elektrody do srdce (nitrožilní cestou).

     Dlouhodobou léčbou je trvalá kardiostimulace.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Daniela17. 4. 2017 21:25:26
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat,přítel ma av blok 3 stupně neleceny a nyní poslední měsíce si začal stěžovat na brnění jak v horních končetinach(prstech) tak i nohou kde palce jsou jakoby omzle co se týče citlivosti,nyní poslední dobou ho začali brnet nohy od kolen dolu kdy přes noc a hlavne ráno je to nejhorší,je stále unaven a k tomu teď ma vysoký krevní tlak a to 190/120 .... před týdnem byl na odberech kvuli borelioze kdy výsledky budeme znát ted ve ctvrtek....chtěla bych se prosim zeptat na závažnost jeho stavu a jak nejlepe mu mohu pomoci ... na brnění končetin jsme nasadili hořčík,ale tak nějak tuším že tím to vse nezachráníme a chce to určitě navstevu lékaře ve kterou plne doufám a přítel půjde... kombinace av bloku 3 stupně s vysokým krevním tlakem neni asi to nejlepší a k tomu ta jeho stálá únava ... děkuji mnohokrát za vaši odpověď
0
2Roman23. 11. 2021 8:22:33
QRS vs P,, včetně zrychlení nebo spomaleno frekvence srdce,, důležité je snížit obsah solí.
0
3michaela.mihulova@seznam.cz 28. 1. 2022 5:27:50
Dobrý den, xhtěla bych se zeptat. Jestli si můžu udělat řidičský průkaz? Když mám av blokádu II. a někdy i III stuoně. Děkuji za odpověď

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události