Bílý povlak na jazyku

Jemný povlak na jazyku bílé barvy se může běžně objevovat kvůli neustále se obměňující sliznici dutiny. Odumřelé buňky se odlupují a smíchávají se se slinami i potravou, čímž se vytvoří povlak. Pokud jej člověk spolkne, může nastat podráždění. Sekret může zapáchat a bývají v něm přítomny bakterie.

Důležité je dodržovat zásady hygieny, jako je pravidelné čištění zubů, dásní, jazyku i tváře. Zásadní je rovněž dostatečný pitný režim, v případě zápachu lze používat i ústní vodu či žvýkačky bez cukru. Pokud se na sliznici tváří či jazyka objeví bělavé povlaky lehce setřetelné, jde o infekci ústní dutiny vyvolanou kvasinkou Candida albicans. Ta se může přenést už při porodu na novorozence, ale trápí především dospělé s insuficientní imunitou (AIDS a další). Vyhledejte lékaře, který by měl prohlédnout flíčky bílé barvy a také zjistit poruchu imunity.

Pokud se na vnitřní tváři a sliznici jazyka objeví plošky bílé barvy, jež nelze snadno setřít, jde o tzv. leukoplakii, jejíž příčinou může být i kouření. Je výrazem dysplazie epitelu a je vhodné obrátit se na lékaře. Z určitých leukopatií se může po čase vytvořit zhoubný nádor (prekanceróza). Vyvarujte se proto kouření, destilátů, nechte si ošetřit zuby a navštivte lékaře.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události