pH-metrie jícnu

pH-metrie jícnu je relativně často prováděné vyšetření horní části trávicího traktu, které provádí gastroenterologická pracoviště. Nejčastěji je toto vyšetření prováděno u pacientů se složitějšími onemocněními jícnu, která doprovází pálení žáhy a pro které není terapie blokátory protonové pumpy efektivní.

Kapitoly

Průběh vyšetření

Vyšetření probíhá na lačno a pacient by neměl kouřit, zároveň se obvykle vysazují blokátory protonové pumpy, léky proti překyselení a další, které by mohly způsobit zkreslené výsledky vyšetření.

Vyšetření probíhá obvykle v průběhu 24 hodin, začíná v ordinaci, kde je pacientovi nosem do jícnu zavedená tenká sonda, která končí nad přechodem jícnu a žaludku. Přístroj na sondu napojený pak v průběhu dne měří pH. Pacient potom odchází domů a měl by se věnovat běžným činnostem, v případě nějakých obtíží si pacient zapisuje jejich časy. Další den je mu v nemocnici sonda vyjmuta a naměřená data jsou odečtena z přístroje. Při hodnocení se zaměřujeme na změny a hlavně situace se snížením pH, která značí kyselý reflux z žaludku do jícnu.

pH-metrie jícnu má velký přínos k stanovení postupu další léčby, dokáže totiž věcně potvrdit reflux jícnu. Navíc pokud si pacient zapisuje i čas, kdy měl subjektivní potíže, dokáže toto vyšetření tyto obtíže spojit s existencí refluxu, nebo naopak spojitost vyvrátit.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události