pH-metrie jícnu je relativně často prováděné vyšetření horní části trávicího traktu, které provádí gastroenterologická pracoviště. Nejčastěji je toto vyšetření prováděno u pacientů se složitějšími onemocněními jícnu, která doprovází pálení žáhy a pro které není terapie blokátory protonové pumpy efektivní.
Vyšetření probíhá na lačno a pacient by neměl kouřit, zároveň se obvykle vysazují blokátory protonové pumpy, léky proti překyselení a další, které by mohly způsobit zkreslené výsledky vyšetření.
Vyšetření probíhá obvykle v průběhu 24 hodin, začíná v ordinaci, kde je pacientovi nosem do jícnu zavedená tenká sonda, která končí nad přechodem jícnu a žaludku. Přístroj na sondu napojený pak v průběhu dne měří pH. Pacient potom odchází domů a měl by se věnovat běžným činnostem, v případě nějakých obtíží si pacient zapisuje jejich časy. Další den je mu v nemocnici sonda vyjmuta a naměřená data jsou odečtena z přístroje. Při hodnocení se zaměřujeme na změny a hlavně situace se snížením pH, která značí kyselý reflux z žaludku do jícnu.
pH-metrie jícnu má velký přínos k stanovení postupu další léčby, dokáže totiž věcně potvrdit reflux jícnu. Navíc pokud si pacient zapisuje i čas, kdy měl subjektivní potíže, dokáže toto vyšetření tyto obtíže spojit s existencí refluxu, nebo naopak spojitost vyvrátit.