Vyšetření prostaty

Mužskou pohlavní žlázu nazýváme jako prostatu a nalezneme ji pod močovým měchýřem. Ústí do močové trubice a vytváří 15-30 % objemu ejakulátu. Preventivní vyšetření prostaty je doporučováno všem mužům starších 50 let, prováděna je i u pacientů s onemocněním prostaty. Pomocí vyšetření lze rovněž kontrolovat účinnost léčby.

Zajímá Vás více? Pokračujte také na informačním webu mojeprostata.cz

Kapitoly

Přístroje na vyšetření prostaty

Prostata je vyšetřována per rektum neboli přes konečník. V případě, že má lékař při preventivním vyšetření podezření na chorobu prostaty, mohou následovat i další vyšetření jako ultrazvuk, rentgen s vylučovací urografie, punkce prostaty, urodynamické či laboratorní vyšetření.

Kdy je vyšetření prostaty vhodné

Problémy s prostatou trápí především muže ve vyšším věku a jejich obtíže může způsobit zánět, nádor či vývojové odchylky. Velmi častým onemocněním pak bývá benigní hyperplazie prostaty, při níž dochází ke zvětšování prostaty, a tím pádem je vyprazdňování močového měchýře velmi omezené. Nebezpečnou chorobu představuje rakovina prostaty.

Zajímá Vás více? Pokračujte také na informačním webu mojeprostata.cz

Je nutné se vyšetření obávat?

Vyšetřovacích metod existuje celá řada, ale žádná z nich nemusí vzbuzovat v pacientovi obavy. Vyšetření per rektum sice nebývá příjemnou záležitostí, ale rozhodně není bolestivé a lékaři umožní odhalit zvětšení prostaty či nerovnosti na povrchu, neboť přes stěnu konečníku ji lze poměrně dobře hmatem vyšetřit. V případě laboratorního vyšetření je z žíly odebrána krev, která je následně odeslána na rozbor. Variantou je i ultrazvuk, který představuje v současné době nejrozšířenější vyšetřovací metodu. Při něm si pacient odhalí břicho, lékař po něm přejíždí sondou a vše sleduje na monitoru. Využít lze i rentgenové vyšetření s kontrastní látkou, při kterém je pacientovi nejprve prostřednictvím jehly podána kontrastní látka a poté následuje zhotovení rentgenových snímků. Tento typ vyšetření nemusí být vhodný především pro alergiky, a proto nezapomeňte svého lékaře informovat o tom, kterými alergiemi trpíte. V případě urodynamické metody je vyšetřován proud moči tak, že se pacient vymočí do speciální toalety a rychlost jeho proudu je snímána speciálním přístrojem. Při punkci prostaty je prostřednictvím tenké jehly odebrán vzorek tkáně, který lékař následně odesílá na histologický rozbor. Samotná punkce je bezbolestná, neboť dané místo je znecitlivěno injekcí. Vyšetření prostaty lze provést i cystoskopií, při níž lékař zavede do močové trubice speciální nástroj, tzv. cystoskop. Ten díky zabudované optice umožní prostřednictvím obrazovky prohlédnout močový měchýř i trubici. V některých případech lze provést vyšetření i prostřednictvím magnetické rezonance, počítačové tomografie neboli CT a dalších metod.

Před vyšetřením prostaty

Probíhá-li vyšetření prostaty per rektum neboli přes konečník, nemusí se na něj pacient nijak předem připravovat. V případě nějakých obtíží pak mohou být zvoleny i jiné vyšetřovací postupy, příprava na ně vždy záleží na konkrétní metodě.

Zajímá Vás více? Pokračujte také na informačním webu mojeprostata.cz

Průběh

Vyšetření prostaty, ať už u urologa či nejprve u praktického lékaře, začíná vždy sestavením anamnézy. Očekávejte proto otázky na vznik a vývoj vašich obtíží, které doktor zaznamená do vaší zdravotní dokumentace. V některých případech odpovídá pacient na dotazník, v němž je tázán například na to, zda musí při močení tlačit. Tyto informace jsou pro lékaře velmi důležité, neboť mu pomohou určit závažnost vašich symptomů. Poté následuje samotné vyšetření, při kterém se pacient položí na lůžko, obnaží se a pokrčí nohy. Za použití znecitlivujícího gelu je pak prstem vyšetřena prostata přes stěnu konečníku. V případě potřeby vám lékař doporučí i další vyšetření, aby mohl přesněji stanovit diagnózu a doporučit další léčebný postup.

Alternativy vyšetření prostaty

V každém případě si lékař vždy nejprve pohovoří s pacientem o jeho zdravotních problémech. Poté mu doporučí další postup, typ vyšetření je vždy vybírán v závislosti na konkrétních obtížích. Pacienti, kteří měli nádor prostaty, mohou očekávat vyšetření antigenu (PSA) z krve, díky čemuž mohou lékaři sledovat účinnost léčby.

Zajímá Vás více? Pokračujte také na informačním webu mojeprostata.cz

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události