Vyšetření etylglukuronidu

Vyšetření etylglukuronidu (EtG) je jedním (byť v praxi málo využívaným) ze způsobů jak zjistit, zda pacient pije alkohol.  Etylglukuronid vzniká v lidském těle z etanolu a je vylučován ledvinami. Jeho úplné vyloučení z těla trvá několik dní a jde tak o způsob jak zjistit, zda pacient pil cca v posledních třech dnech.

Toto vyšetření přijde vhod zvláště v situacích, kdy se potřebujeme ujistit, zda pacient v poslední době pil alkohol. Zpravidla jde o jedince, u kterých máme i přes to, že tvrdí, že nepijí podezření na alkoholismus, většinou tomu napovídají i klinické příznaky, zvýšené jaterní testy a další. Využití najdeme také u alkoholiků, kteří se již léčí a lékař se při kontrole potřebuje ujistit, jestli dodržuje abstinenci.

Vyšetření se provádí na vzorku moči (dle situace je třeba ujistit se, že vzorek moči je opravdu pacienta) v biochemické laboratoři a je poměrně citlivé, ale nedokáže nám říct, jak se do těla alkohol dostal. Malé množství alkoholu by laboratoře měly vyhodnotit jako negativní nález, nicméně vzhledem k citlivosti testu je například možný pozitivní výsledek po vypití většího množství (řádově litry) nealko piva, nebo po užívání léčivých přípravků s alkoholem.

 

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události