Vyšetření etylglukuronidu (EtG) je jedním (byť v praxi málo využívaným) ze způsobů jak zjistit, zda pacient pije alkohol. Etylglukuronid vzniká v lidském těle z etanolu a je vylučován ledvinami. Jeho úplné vyloučení z těla trvá několik dní a jde tak o způsob jak zjistit, zda pacient pil cca v posledních třech dnech.
Toto vyšetření přijde vhod zvláště v situacích, kdy se potřebujeme ujistit, zda pacient v poslední době pil alkohol. Zpravidla jde o jedince, u kterých máme i přes to, že tvrdí, že nepijí podezření na alkoholismus, většinou tomu napovídají i klinické příznaky, zvýšené jaterní testy a další. Využití najdeme také u alkoholiků, kteří se již léčí a lékař se při kontrole potřebuje ujistit, jestli dodržuje abstinenci.
Vyšetření se provádí na vzorku moči (dle situace je třeba ujistit se, že vzorek moči je opravdu pacienta) v biochemické laboratoři a je poměrně citlivé, ale nedokáže nám říct, jak se do těla alkohol dostal. Malé množství alkoholu by laboratoře měly vyhodnotit jako negativní nález, nicméně vzhledem k citlivosti testu je například možný pozitivní výsledek po vypití většího množství (řádově litry) nealko piva, nebo po užívání léčivých přípravků s alkoholem.