Vyšetření amylázy

Vyšetření enzymů amylázy se využívá hlavně při určování příčin bolení břicha a to nejčastěji na interních nebo chirurgických odděleních. Aby mělo takové vyšetření kýžený přínos, je především nutné jej správně interpretovat.

Amyláz existuje hned několik, existuje amyláza tvořená ve slinivce břišní a jí chemickou strukturou podobná amyláza tvořená ve slinných žlázách. Další typy můžeme najít také v malých množstvích v jiných tkáních a orgánech, normálně je však jejich množství zanedbatelné.

Vyšetření se provádí z valné většiny z žilní krve (v některých případech z jiných tekutin, jako například ascitu, vody v břiše), která je po odběru vyšetřena v biochemické laboratoři. Při vyšetření se zjišťuje stav obou výše zmiňovaných amyláz (ze slinivky i ze slin) dohromady, což může vést ke zkreslení výsledku.

Normální hladina amyláz je  0,5-1,7 mikrokatalů na litr, nižší hodnoty nejsou většinou nijak podstatné, důležité jsou až výrazně zvýšené hodnoty tzv. hyperamylazémie.

Kapitoly

Možné příčiny zvýšených hodnot amylázy

 1. Akutní pankreatitida

  Pokud se zvýšené hodnoty amylázy pojí s bolestmi břicha, jde velmi často právě o akutní zánět slinivky. Ze slinivky se při zánětu ve zvýšené míře amyláza uvolňuje do krevního oběhu, míra zvýšení však nemusí nutně odrážet závažnost zánětu, tu většinou zjišťujeme až jinými vyšetřeními, jako je například CRP.

 2. Záněty slinných žláz

  V tomto případě je zvýšená amyláza slinná, nicméně běžným vyšetřením ji od slinivkové není možné rozeznat. Příkladem tohoto stavu jsou příušnice.

 3. Protržení žaludečního vředu

  Při prasknutí žaludečního, nebo dvanáctníkového vředu dochází k vnikání obsahu trávicí trubice (obsahujícího amylázu) do břišní dutiny, ze které se pak amyláza snadno vstřebává do krevního řečiště. Důsledkem je pak zvýšená amyláza v krvi, tuto diagnózu lze potvrdit rentgenem břicha, který v takové situaci ukáže vzduch pod bránicí.

 4. Jiná onemocnění střev

  Jedná se zejména o střevní záněty, střevní neprůchodnost a protržení střeva, zvýšenou koncentraci amylázy v krvi mohou způsobit také rozsáhlejší operace střev.

 5. Gynekologické choroby

  Zvýšené hodnoty amylázy můžeme naměřit také u prasknutí cysty na vaječníku, akutních komplikací mimoděložního těhotenství, nebo u gynekologických zánětů.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události