Virtuální kolonoskopie

Virtuální kolonoskopie je vyšetřovací metoda sloužící k diagnostice onemocnění tlustého střeva a jedná se o jednu z méně využívaných metod. I když jde stejně jako u klasické kolonoskopie o vyšetření tlustého střeva, v porovnání s ní má virtuální kolonoskopie své výhody i nevýhody, které budou zmíněné níže.

Kapitoly

Na jakém principu virtuální kolonoskopie funguje

Virtuální kolonoskopie je prováděna na principu CT vyšetření střeva, to je při vyšetření napuštěno plynem, většinou oxidem uhličitým a střevo se tak rozepne a je umožněno provést CT vyšetření. Některá pracoviště dokonce disponují softwarem, který je schopen vytvořit i kvalitní 3D obraz tlustého střeva a ne jen klasické CT snímky.

Před virtuální kolonoskopií

Pacient je na vyšetření připravován stejně jako na běžnou kolonoskopii. Tedy 5 dní před vyšetřením speciální dieta, která omezuje vlákninu slupky a zrníčka. Den předcházející vyšetření už pacient dostává jen lehkou snídani a k obědu přecezený vývar, následně se provádí prázdnění střeva. Prázdnění střeva se provádí konzumací prázdnících roztoků se zvýšeným příjmem tekutin.

Výhody a nevýhody virtuální kolonoskopie

Budoucí možný potenciál virtuální kolonoskopie je díky své neinvazivitě v preventivním screeningovém programu rakoviny tlustého střeva, ale v současnosti je využívána prakticky jen tam, kde není možné z nějakého důvodu provést klasickou kolonoskopii. Hlavně je tedy využívána k diagnostice polypů a rakoviny tlustého střeva.

Oproti klasické kolonoskopii je základní nevýhodou to, že lékař nevidí sliznici tlustého střeva „na vlastní oči“ a také není možné přímo odebrat vzorky pro histologické vyšetření, případně odstranění polypů. V případě, že při virtuální kolonoskopii vyšetření objeví polyp, je nutné provést pro jeho odstranění klasickou kolonoskopii. Při virtuální kolonoskopii je také pacient vystaven radiačnímu záření.

Naopak nejzásadnější výhodou virtuální kolonoskopie je neinvazivnost a nebolestivost vyšetření. Velké množství pacientů se klasické kolonoskopie obává a často je, vzhledem k tahu střeva a nafukovaní střeva vzduchem, opravdu nepříjemná a může být vnímána bolestivě.

 

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Naděžda Pavlovičová23. 4. 2022 18:03:52
Prosím kolik stojí virtuální kolonoskopie ? Může si ji uhradit pacient ?

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události