Ultrazvuk karotid

Ultrasonografie krkavic, UZ, US, sonografie, USG, SONO

Krkavice neboli karotidy představují nejdůležitější zdroj okysličené krve pro mozek. Zatímco levá krkavice odstupuje z aorty, ta pravá má společný kmen s podklíčkovou tepnou. Krkavice vedou boční přední stranou krku před kývačem hlavy a rozdělují se na vnitřní a vnější na úrovni horního okraje chrupavky štítné. Zatímco vnější větev má na starosti krk a hlavu kromě mozku, ta vnitřní vstupuje do lebky a má za úkol zásobovat krví mozek. Puls krkavice můžeme nahmatat i sami, když položíme ruku zhruba 2 až 3 centimetry do strany od ohryzku. Ultrazvukem karotid pak lze odhalit jejich průchodnost.

Kapitoly

Kdy je ultrazvuk karotid vhodný

Lékař doporučuje vyšetření pacientům s podezřením na nedostatečné zásobení mozku krví, což se projevuje závratěmi, poruchou myšlení i vědomí či bolestí hlavy. Ultrazvuk karotid se pak vždy provádí pacientům po mozkové mrtvici, ale je vhodný i u osob trpící hypertenzí a vysokým cholesterolem.

Rizika

Ultrazvuk karotid nepředstavuje pro vyšetřovanou osobu žádná rizika a neobjevují se ani nežádoucí účinky, což činí toto vyšetření ojedinělým.

Na jakém principu ultrazvuk karotid funguje

Ultrazvuk je tak vysokofrekvenční zvuk, že jej nejsme schopni lidským uchem vůbec zaznamenat. Šíří se jako vlna střídavého zahušťování a ředění molekul, přičemž zdroj vlnění je umístěn v ultrazvukové sondě. Tkáně v našem organismu mají různou schopnost odrážet ultrazvukové vlny (tzv. echogenita). Při průchodu ultrazvukové vlny pak dochází k nárazu na tkáňové rozhraní (v tomto místě spolu sousedí různé tkáně). Část vlny se pak odrazí, zatímco zbytek projde do dalších tkání až do místa, kde opět narazí na další tkáňové rozhraní, a celý tento proces se stále opakuje. Vše pak zaznamenává ultrazvuková sonda, která odražené vlny přijímá.

Dopplerův jev

Změna frekvence vlnění při pohybu vysílače vůči přijímači byla poprvé popsána již v roce 1842. Autorem byl rakouský fyzik a matematik Christian Doppler, odtud také název celého jevu. Zjednodušeně lze jev vysvětlit tak, že když se k nám blíží houkající auto, například sanitka, uchem zaznamenáváme určitý tón. Ten je však vyšší než tón, který uslyšíme ve chvíli, kdy kolem nás sanitka projede a vzdaluje se. V případě ultrazvuku karotid není v pohybu ani vysílač, ani přijímač vlnění, zato se pohybují jednotlivá rozhraní. Při protékání krve s množstvím krvinek krkavicemi dochází k odrazu ultrazvukové vlny. Při ultrazvuku karotid jsou na obrazu místa proudění krve obarvena, zatímco okolí zůstává šedivé. Díky tomu lze měřit průsvit cév. Obarveno je pak i víření krve za zúženým místem.

Před ultrazvukem karotid

Na toto vyšetření se nemusí pacient nijak připravovat.

Průběh vyšetření

Vyšetřovaná osoba se svlékne a zaujme polohu vleže. Následně je jí na krk aplikován speciální gel, který má za úkol zlepšit kontakt mezi sondou a kůží. Lékař pohybuje sondou po krku pacienta. Dbejte jeho pokynů, kterými může být například krátké zadržení dechu či změna polohy na bok. Ultrazvukové vyšetření je zcela bezbolestné, někoho může trochu lechtat, jiní pacienti zase udávají, že pociťovali mírný tlak. Vyšetření zabere jen několik málo minut, většinou od 5 do 10. Po něm pacient setře z krku gel, oblékne se a odchází domů, kde se věnuje běžným denním aktivitám.

Výsledek

Karotidy jsou prostřednictvím ultrazvuku zobrazovány v reálném čase a lékař může v průběhu vyšetření udělat obraz či provést měření. Na obrazu je pak krev tekoucí k sondě červená, zatímco krev tekoucí opačným směrem modrá. Díky poměrně jednoduchému vyšetření tak může lékař odhalit zúžení karotid, které vyvolává mrtvici neboli ischemickou cévní mozkovou příhodu. Právě odhalení problému je prvním předpokladem k úspěšné léčbě.

Výsledek vyšetření se pacient dozví okamžitě po skončení ultrazvuku.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

1
1Richard30. 4. 2015 12:59:11
Kde se lze v jihočeském kraji na Ultrazvuk karotid objednat ?
Děkuji
5
2Eva29. 7. 2015 12:00:01
Co to znamená, že vpravo karotid je křivka sice pravidelná,
její hroty však sahají zančně vysoko a dosahují minim.50cm za sec., na něterých záznamnech ještě výše, křivky jsou pravidelné. Jsem nemocná nebo je to v pořádku?

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události