Těhotenský hormon neboli lidský choriový gonadotropin se označuje zkratkou hCG. Normálně je v těle vytvářen buňkami tkáně placenty (tzv. trofoblast) a jeho vyšetření má tedy význam hlavně pro ujištění o normálním průběhu těhotenství, je ale také využíván v diagnostice některých onemocnění.
Choriový gonadotropin má úzkou souvislost s těhotenstvím, hormon se nachází v krvi odkud je vylučován do moči. Již po 14 dnech od oplodnění je hladina výrazně zvýšená a klesá až několik dní po porodu. Koncentrace je udávána v mezinárodních jednotkách na mililitr [IU/ml].
Základním vyšetřením na choriový gonadotropin je klasický těhotenský test, který dokáže určit zvýšenou hladinu hCG v moči. Pokud je z nějakého důvodu třeba určit přesnou hodnotu, dělá se tak ze vzorku žilní krve.
Nejčastější využití hCG je odhalení klasického děložního těhotenství, ale hCG hraje svou úlohu i při rozeznávání mimoděložního těhotenství, protože je produkován i v případě zárodku mimo dělohu. Pokud tedy jde o mimoděložní těhotenství, zárodek sice neuvidíme na ultrazvuku, ale hodnota hCG bude zvýšená. Toto vyšetření se tedy provádí u žen v plodném věku, které bolí břicho.
Další možnou příčinou zvýšeného hCG je tzv. moly hydatidosy a u nádorového onemocnění tzv. Choriokarcinom. Choriokarcinom obvykle vzniká v děloze, ale ve výjimečných případech se objevuje na vaječnících, nebo dokonce varlatech (ojedinělý případ nálezu hCG v krvi muže). Co se týče choriokarcinomu, patří hCG mezi tumor-markery, tedy sloučeniny, jejichž přítomnost v těle signalizuje přítomnost, případně závažnost nádorového onemocnění. Protože výška koncentrace odráží závažnost nádoru, je možné měřením změn koncentrace monitorovat úspěšnost léčby.