Těhotenský hormon

Těhotenský hormon neboli lidský choriový gonadotropin se označuje zkratkou hCG. Normálně je v těle vytvářen buňkami tkáně placenty (tzv. trofoblast) a jeho vyšetření má tedy význam hlavně pro ujištění o normálním průběhu těhotenství, je ale také využíván v diagnostice některých onemocnění.

Choriový gonadotropin má úzkou souvislost s těhotenstvím, hormon se nachází v krvi odkud je vylučován do moči. Již po 14 dnech od oplodnění je hladina výrazně zvýšená a klesá až několik dní po porodu. Koncentrace je udávána v mezinárodních jednotkách na mililitr [IU/ml].

Základním vyšetřením na choriový gonadotropin je klasický těhotenský test, který dokáže určit zvýšenou hladinu hCG v moči. Pokud je z nějakého důvodu třeba určit přesnou hodnotu, dělá se tak ze vzorku žilní krve.

Nejčastější využití hCG je odhalení klasického děložního těhotenství, ale hCG hraje svou úlohu i při rozeznávání mimoděložního těhotenství, protože je produkován i v případě zárodku mimo dělohu. Pokud tedy jde o mimoděložní těhotenství, zárodek sice neuvidíme na ultrazvuku, ale hodnota hCG bude zvýšená. Toto vyšetření se tedy provádí u žen v plodném věku, které bolí břicho.

Další možnou příčinou zvýšeného hCG je tzv. moly hydatidosy a u nádorového onemocnění  tzv. Choriokarcinom. Choriokarcinom obvykle vzniká v děloze, ale ve výjimečných případech se objevuje na vaječnících, nebo dokonce varlatech (ojedinělý případ nálezu hCG v krvi muže). Co se týče choriokarcinomu, patří hCG mezi tumor-markery, tedy sloučeniny, jejichž přítomnost v těle signalizuje přítomnost, případně závažnost nádorového onemocnění. Protože výška koncentrace odráží závažnost nádoru, je možné měřením změn koncentrace monitorovat úspěšnost léčby.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události