Protilátky proti citrulinu

Vyšetření na protilátky proti citrulinu neboli anti-CCP (proti cyklickému citrulinovému peptidu) se provádí zejména u jedinců trpících revmatoidní artritidou.

Anti-CCP jsou takzvané autoprotilátky, tedy protilátky, které jsou vytvářeny proti tkáním vlastního těla. U anti-CCP se pochopitelně bavíme o protilátkách vytvářených proti bílkovině obsahující aminokyselinu citrulin. Ten se nachází nejvíce v kloubních bílkovinách a jde o nestandardní aminokyselinu.

Kapitoly

Průběh vyšetření

Vyšetření na protilátky proti citrulinu se běžně provádí při podezření na revmatoidní artritidu. Pozitivní nález revmatoidního faktoru společně s protilátkami proti citrulinu značí téměř jistě právě revmatoidní artritidu. Zároveň platí, že čím více protilátek pacient má, tím těžší je obvykle průběh revmatoidní artritidy, také bylo odhaleno, že pozitivní test na protilátky obvykle ještě předchází klinickým příznakům.

Vyšetření na přítomnost a množství protilátek proti citrulinu probíhá ze žilní krve a realizuje se ve specializované biochemické laboratoři. Běžné laboratoře totiž toto vyšetření neprovádějí, je tedy méně dostupné a zároveň je poměrně drahé.

Test na protilátky proti citrulinu se využívá hlavně k přesnější diagnóze revmatoidní artritidy a v rukou zkušeného revmatologa dokáže i lépe určit vývoj choroby (spolu s klinickým příznaky) a nasměrovat k nejvhodnější léčbě.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události