PSA marker

PSA je jedním z nejznámějších tumor markerů, jde tedy o sloučeninu, která, pokud se vyskytuje v krvi pacienta ve vyšších koncentracích, může znamenat existenci některých nádorových onemocnění. PSA je zkratka pro tzv. prostatický specifický antigen a využívá se hlavně v urologii.

PSA je bílkovina vytvářená buňkami prostaty a její hlavní využití najdeme v diagnostice rakoviny právě prostaty. Jde o relativně přesný marker a lékař je na základě jeho vyšetření schopen odhadnout, zda v případě zvětšení prostaty jde pouze o zvětšení, nebo se může jednat o rakovinu. I přes poměrně velkou přesnost PSA, je stejně jako u ostatních tumor markerů třeba provést další vyšetření (fyzikálně, ultrazvukem atd.) a nejlépe potvrdit existenci nádorových buněk v prostatě ze vzorku biopsie.

Jako doplněk diagnostického vyšetření PSA se zjišťuje kromě celkového PSA i PSA volné (fPSA), které se nachází v krvi volně, není navázáno na jiné bílkoviny. Zpravidla se tak při zjištění vyšší hladiny PSA určuje i hladina fPSA a dle jejich poměru se pak stanovuje pravděpodobnost rakoviny prostaty.

Není výjimkou, že test na PSA vyjde falešně pozitivní nebo negativní, objevují se případy, kdy pacient s rakovinou prostaty má výsledky PSA normální a naopak zvýšená hladina PSA může být způsobena i řadou další příčin, například u nenádorových chorob jako je nezhoubné zvětšení prostaty a záněty prostaty a dokonce je třeba brát v potaz i to, že ke zvýšenému PSA může vést i podráždění prostaty při vyšetření konečníku.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události