Okultní krvácení - test

Test na okultní krvácení (OK test) je poměrně dostupný a snadný způsob odhalení okultního krvácení do stolice. Okultním krvácením nazýváme krvácení do trávícího traktu, při kterém není krev ve stolici viditelná pouhým okem. Příčin může být mnoho a na pozitivní test obvykle navazují další vyšetřovací metody.

OK test je založen na odhalení hemoglobinu ve stolici a jde o jedno z nejdůležitějších vyšetření stolice. Test je prováděn v domácím prostředí, dříve bylo třeba před testem dodržovat dietu, aby nebyl výsledek falešně pozitivní, ale v současné době již není třeba dietu dodržovat. Test není vhodné provádět u osob s průjmovým onemocněním a menstruujících žen. Testovací sady jsou různé a s konkrétním testem obvykle dává pacientovi instrukce i lékař (případně je návod přímo u testu).

Testovací sady jsou volně prodejné a lze je zakoupit v lékárně, zároveň v rámci screeningového programu ČR je test na okultní krvácení plně hrazen jednou ročně osobám ve věku 50-54 let a jednou za dva roky osobám starším 55 let a takový je dostupný u praktického lékaře.

Test na okultní krvácení je velmi citlivý a proto existuje riziko falešné pozitivity. Test také nedokáže určit příčinu krvácení, pouze jeho existenci, je tedy třeba při pozitivním testu navázat dalšími vyšetřeními v nejlepším případě kolonoskopií. Kolonoskopie je ale náročnějším vyšetřením jak pro lékaře tak pacienta a není tedy možné ji provádět jako preventivní vyšetření, proto je hojně využíván právě OK test jako první a kolonoskopie následuje až podle výsledků.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události