Laryngoskopie

Laryngoskopie se užívá k diagnostice chorob oblasti hrtanu a  řadíme ji mezi nejdůležitější metody vyšetření v oblasti ORL lékařství. Jde o zastřešující pojem, který ve skutečnosti obsahuje různé metody, které mají různou techniku i nástroje, či přístroje, kterými jsou prováděny. Laryngoskopii v základu rozdělujeme na dva typy, přímou a nepřímou.

Kapitoly

Nepřímá laryngoskopie

Jde o jednoduché vyšetření, kdy lékař využije zrcátka vloženého do zadní části dutiny ústní a díky jeho sklonu a umístění je schopen přímo vidět hrtan i hlasivky.

Přímá laryngoskopie

K tomuto vyšetření již potřebuje lékař speciální endoskopické přístroje. Tyto přístroje přenáší obraz pomocí optických vláken a disponují vlastním zdrojem světla, lékař je také schopen pomocí tohoto přístroje odebrat vzorky případné podezřelé tkáně. Laryngoskopické přístroje jsou dvou typů a to flexibilní (ohebné) a rigidní (neohebné).

Před laryngoskopickými vyšetřeními obou typů by neměl pacient jíst ani kouřit. Mnohdy je vyšetření, i nepřímé laryngoskopie, prováděno v lokálním znecitlivění, v případě vyšetření rigidním laryngoskopickým přístrojem je často vyžadována celková anestezie.

Vzhledem k tomu, že laryngoskopie je vyšetření oblasti hrtanu, je nasnadě jeho využití při podezření na onemocnění právě této oblasti. Mezi taková onemocnění patří například záněty hrtanu, akutní epiglotitida, dlouhodobější chrapot, kdy nám není známá příčina a s ním související uzlíky na hlasivkách, nebo v krajním případě rakovina hrtanu.

Jaká rizika a nevýhody nese laryngoskopie? V první řadě existuje riziko uzávěru dýchacích cest a udušení, toto riziko se vyskytuje hlavně u závažnějších forem akutního zánětu hrtanu, při kontaktu vyšetřovacích nástrojů s podrážděným hrtanem může totiž dojít k tzv. Laryngospasmu (náhlý stah svaloviny hrtanu). Další riziko je riziko krvácení, které se objevuje pokud je vyšetření spojeno s odběrem biopsie. Posledním možným rizikem je poranění zubů, sliznice úst, nebo nosohltanu a to obzvláště při užití rigidního (neohebného) laryngoskopického přístroje.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události