Kalprotektin ve stolici

Jde o poměrně nové moderní vyšetření, nezývané také fekální kalkprotein a je užívané prakticky výhradně gastroenterology. Význam tohoto vyšetření průběžně roste a je možné, že v budoucnu významně ovlivní vyšetření a terapie neinfekčních střevních zánětů.

Pokud mluvíme o vyšetření kalprotektinu ve stolici, mluvíme o speciálním typu laboratorního vyšetření. Bílkovina zvaná kalkprotein se nachází v bílých krvinkách a jeho koncentrace tedy přímo souvisí s přítomností a závažností zánětu ve střevě. Čím více bílých krvinek ve střevní stěně, tím větší zánět, tím pádem vyšší koncentrace kalkproteinu.

Význam tohoto vyšetření leží v diagnostice neinfekčních střevních zánětů (Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida). Vyšetření se provádí při trávicích potížích, pokud je kalkprotein v normě, většinou se jedná o funkční potíže (např. dráždivý tračník), pokud je však hodnota zvýšená, signalizuje možnost zánětu a přistupuje se k dalším vyšetřením nejčastěji kolonoskopii. Sledováním koncentrace kalkproteinu můžeme také sledovat úspěšnost léčby zánětu a u pacientů s Crohnovou nemocí či ulcerózní kolitidou v klidové formě je zvýšení kalkproteinu signálem nadcházejícího vzplanutí choroby.

Bohužel se zvýšený kalkprotein vyskytuje i u jiných onemocnění, jako je například rakovina tlustého střeva, nebo infekční záněty střev, vyšetření tedy může být falešně pozitivní. Zvýšený kalkprotein tedy souhrně značí, že ve střevě je něco v nepořádku, ale nedokáže přesně říci co. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně nové vyšetření, není také všude dostupné. Důležitým faktorem je však neinvazivnost vyšetření vzhledem k přínosu v diagnostice a monitorování neinfekčních střevních zánětů. Svoje místo má u pacientů odmítajících kolonoskopii a do budoucna by mohlo snížit celkový počet prováděných kolonoskopií.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Šárka Golová3. 5. 2021 20:38:42
Dobrý den, můžete, mi, prosím, napsat, které laboratoře v ČR provádějí vyšetření stolice na množství kalprotektinu? Děkuji, s pozdravem Š.Golová

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události