Jde o poměrně nové moderní vyšetření, nezývané také fekální kalkprotein a je užívané prakticky výhradně gastroenterology. Význam tohoto vyšetření průběžně roste a je možné, že v budoucnu významně ovlivní vyšetření a terapie neinfekčních střevních zánětů.
Pokud mluvíme o vyšetření kalprotektinu ve stolici, mluvíme o speciálním typu laboratorního vyšetření. Bílkovina zvaná kalkprotein se nachází v bílých krvinkách a jeho koncentrace tedy přímo souvisí s přítomností a závažností zánětu ve střevě. Čím více bílých krvinek ve střevní stěně, tím větší zánět, tím pádem vyšší koncentrace kalkproteinu.
Význam tohoto vyšetření leží v diagnostice neinfekčních střevních zánětů (Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida). Vyšetření se provádí při trávicích potížích, pokud je kalkprotein v normě, většinou se jedná o funkční potíže (např. dráždivý tračník), pokud je však hodnota zvýšená, signalizuje možnost zánětu a přistupuje se k dalším vyšetřením nejčastěji kolonoskopii. Sledováním koncentrace kalkproteinu můžeme také sledovat úspěšnost léčby zánětu a u pacientů s Crohnovou nemocí či ulcerózní kolitidou v klidové formě je zvýšení kalkproteinu signálem nadcházejícího vzplanutí choroby.
Bohužel se zvýšený kalkprotein vyskytuje i u jiných onemocnění, jako je například rakovina tlustého střeva, nebo infekční záněty střev, vyšetření tedy může být falešně pozitivní. Zvýšený kalkprotein tedy souhrně značí, že ve střevě je něco v nepořádku, ale nedokáže přesně říci co. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně nové vyšetření, není také všude dostupné. Důležitým faktorem je však neinvazivnost vyšetření vzhledem k přínosu v diagnostice a monitorování neinfekčních střevních zánětů. Svoje místo má u pacientů odmítajících kolonoskopii a do budoucna by mohlo snížit celkový počet prováděných kolonoskopií.