Jícnová manometrie

Jícnová manometrie je gastroenterologické vyšetření, jde o poměrně nezatěžující vyšetření, ale zároveň není snadno dostupné. Vyšetření má za cíl odhalit poruchy hybnosti jícnu.

Kapitoly

Průběh vyšetření

Při jícnové manometrii je vyšetřovanému zavedena tenká sonda nosní dírkou do hltanu a jícnu. Tato sonda snímá tlakové poměry a odesílá je na obrazovku přístroje. Běžně vyšetřující lékař určí dvě místa, kde je tlak vyšší než jinde, v oblasti horního a dolního jícnového svěrače, tedy přechodu hltanu do jícnu a jícnu do žaludku. Po zavedení sondy pacient polkne opakovaně malé množství tekutiny. Jak tekutina prochází jícnem, zaznamenává sonda chvilkově oblasti zvýšeného tlaku pohybující se směrem dolů, zakončené krátkým uvolněním dolního jícnového svěrače, jak tekutinu propustí do žaludku. Toto je normální stav, pokud se něco děje jinak, jde o stav nenormální. Vyšetření zabere zhruba 20 minut a jakmile je dokončeno, je sonda vyjmuta.

Vyšetření probíhá nalačno a pacient by před ním neměl ani kouřit. Po domluvě s lékařem je také vhodné 1-2 dny před vyšetřením vysadit prokinetika (léky na zlepšení hybnosti trávicího traktu).

Pro koho je vyšetření vhodné

Jícnová manometrie není pro pacienta nijak zvlášť náročné vyšetření, pouze zavedení hadičky může být trochu nepohodlné. Manometrie se využívá pro vyšetření poruch hybnosti jícnu s poruchami polykání, které mnohdy nedokáže nalézt gastroskopie ani rentgenová pasáž jícnem. Nezanedbatelný význam má manometrie také při potvrzení achalázie. Využívá se také u pacientů se závažnou refluxní chorobou před fundoplikací (operací přechodu jícnu do žaludku).

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události