HE4 marker

HE4 je jedním z tzv. tumor markerů, jde tedy o sloučeninu, která, pokud se vyskytuje v krvi pacienta ve vyšších koncentracích, může znamenat existenci některých nádorových onemocnění. Konkrétněji se jedná o epididymální protein (human epididymal protein, odtud zkratka HE4).

Poprvé, jak už název napovídá, byla tato bílkovina zjištěna ve strukturách nadvarlete (epididymis) u mužů, následně však bylo odhaleno, že koncentrace HE4 významně stoupá u řady forem rakoviny vaječníku.

Z výše řečeného tedy vyplývá, že HE4 je tumor markerem hlavně rakoviny vaječníků a je tak využíván při její diagnóze. Často je diagnóza pomocí HE4 kombinovaná ještě s tradičnějším markerem CA125.

HE4 je poměrně citlivým indikátorem a pokud jeho vyšetření spojíme s vyšetřením hladiny CA 125 jde o značně spolehlivou diagnostickou metodu. Přesto není výjimkou, že test na HE4 vyjde falešně pozitivní, protože jeho zvýšená hladina může být způsobena i řadou další příčin, jako jsou cysty vaječníků, nezhoubné nádory vaječníků, endometrióza, cirhóza jater, rakovina plic, rakovina dělohy aj. Hladina HE4 se v krvi může měnit i v závislost na fázi menstruačního cyklu, nebo v těhotenství.

Kapitoly

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události