Gynekologické vyšetření

Při gynekologickém vyšetření prohlíží lékař zevní pohlavní orgány pacientky (zevní rodidla) i vnitřní pohlavní orgány, mezi které patří pochva, děloha, děložní čípek, vaječníky i vejcovody. Vyšetření může být buď preventivní, nebo diagnostické a probíhá většinou v gynekologické ambulanci, ačkoliv v některých případech je žena vyšetřována i na lůžkovém oddělení gynekologického a porodnického centra. Preventivní gynekologické vyšetření by měla podstupovat každá žena alespoň 1krát za rok.

Ženský lékař prohlíží pacientku zrakem i hmatem, při vyšetření je dále použit i kolposkop a tzv. zrcadla. To jsou nástroje zahnutého tvaru, které bývají z kovu. Gynekolog částečně zavede zrcadla do pochvy, díky čemuž lze získat přesnější výsledky. Pomocí kolposkopu pak lze vyšetřit děložní čípek. Kolposkop si můžeme představit jako speciální mikroskop. K vyšetření se dále používá i lehátko, které ženě umožní zaujmout tzv. gynekologickou polohu, při níž má pokrčené a od sebe oddálené nohy.

Kapitoly

Kdy je gynekologické vyšetření vhodné

Gynekologické vyšetření bývá preventivní, ale při zdravotních obtížích pacientky má i diagnostickou funkci. Každá žena by měla svého gynekologa preventivně navštívit alespoň 1krát do roka. Při zdravotních obtížích či při hospitalizaci na gynekologickém oddělení pak podstupuje žena diagnostické vyšetření, které může odhalit zánět či nádor, ale také vrozené vývojové vady, krvácení či hormonální poruchu. Zánětem může být postižen prakticky jakýkoli orgán a poznáme ho podle poševního výtoku. Způsobit ho mohou bakterie, ale také plísně či prvoci a řešení většinou spočívá v podání léčebných čípků či mastí, pomoci mohou rovněž prášky nebo vaginální tablety. I v případě zánětu je důležité odhalit jej včas, čemuž napomáhají preventivní gynekologická vyšetření. Nádor bývá odhalen cytologickým rozborem a kolposkopickým vyšetřením, při kterém je odebrán stěr ze sliznice, rozbor stěru pak má na starosti zkušený patolog. Kolposkopické vyšetření je součástí preventivní gynekologické prohlídky a lékař při něm prohlíží a hodnotí děložní čípek prostřednictvím kolposkopu, což je speciálně upravený mikroskop.

Je nutné se gynekologického vyšetření obávat?

Toto vyšetření nepovažuje většina žen zrovna za příjemné, ale je nutné si uvědomit, že díky preventivnímu gynekologickému vyšetření lze odhalit nádorové onemocnění. Jeho včasná diagnostika pak bývá důležitým předpokladem pro úplné uzdravení se pacientky.

Před gynekologickým vyšetřením

Na gynekologické vyšetření není nutné se speciálně připravovat. Je však vhodné, aby měla pacientka prázdný močový měchýř, a proto si před vyšetřením raději odskočte. Toalety bývají součástí každého gynekologického centra.

Průběh

Vyšetřovaná žena si od pasu dolů odloží a zaujme gynekologickou polohu. Ženský doktor se nejprve pacientky zeptá, jestli ji netrápí nějaké zdravotní problémy, a následně jí prohmatá břicho. Poté zavede dolní zrcadla zahnutého tvaru, následně pak i ta horní, aby mohl gynekolog danou oblast lépe prohlédnout. Obvykle také odebere vzorek sliznice a zkontroluje děložní čípek pomocí kolposkopu. Po vyjmutí zrcadel následuje tzv. bimanuální vyšetření, při němž gynekolog umístí jednu ruku na břicho pacientky a následně pomocí dvou prstů vyšetří vnitřní oblast. Tento typ vyšetření je nezbytný, neboť lékař tak může zkontrolovat tvar i velikost pánevních orgánů. Následně se pacientka obleče a odchází domů.

Po gynekologickém vyšetření

Po vyšetření není nutné dodržovat žádný speciální režim, pacientka se věnuje běžným denním činnostem.

Alternativy gynekologického vyšetření

Žádné jiné metody nemohou gynekologické vyšetření v plné míře nahradit, V některých případech vám však může váš ženský lékař doporučit další, doplňkové vyšetření.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.


Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události