Gastroskopie je vyšetřovací metoda, při níž lze zobrazit vnitřní stěnu žaludku prostřednictvím fibroskopu. Ten lze přirovnat k dlouhé hadičce, jež je pacientovi zavedena ústy až do žaludku. Součástí fibroskopu je kamera a zdroj světla, což umožňuje zobrazení žaludku na obrazovku. Lékař může během vyšetření fibroskopem pohybovat po problematických místech a okamžitě si je tak prohlédnout. Název gastroskopie vznikl z latinského označení pro žaludek (gastro) a pozorování (skopie).
Fibroskop může lékař posunout i do oblasti dvanáctníku (latinsky duodenom), pak jde o tzv. duodendoskopii, v případě kombinace obou vyšetření hovoříme o gastroduodendoskopii. Správný název by však měl být ezofagogastroduodendoskopie, neboť je prohlížen i jícen (latinsky ezofagus).
Tato endoskopická metoda umožňuje lékaři prohlédnout jícen, žaludek a dvanáctník, což je první část tenkého střeva. Endoskopická metoda pak znamená, že lékař zavede do těla pacienta zobrazovací nástroj. Tak je označována kolonoskopie jako metoda, při níž je zobrazeno tlusté střevo, při bronchoskopii jsou zobrazeny průdušky a laparoskopii neboli zobrazení břišní dutiny zase používají lékaři během operací. Gastroskopie je zobrazovací metoda vyšetření, při němž je pacientovi ústy či nosem zaveden fibroskop či videoendoskop do hltanu, jícnu a žaludku, v některých případech i do dvanáctníku.
Pro dobré zobrazení a pozorování žaludku je potřeba, aby se trochu roztáhnul, což je umožněno fouknutím menšího množství plynu. Při gastroskopii je pak sliznice orgánů neustále sledována přes obrazovku. Fibroskop a videoendoskop připomínají tenké hadičky, které umožňují pozorování orgánů. Zatímco fibroskop je tvořen speciálními skleněnými vlákny a lékař používá kukátko, součástí videoendoskopu je elektronický senzor, který má za úkol přenést signál obrazu v základních barvách do počítače. Zde je obraz složen a lékař jej může sledovat prostřednictvím obrazovky. Fibroskop a videoendoskop mají také táhla, díky kterým se lékař může podívat na potřebná místa. Mezi největší výhody gastroskopie patří kromě snímaného obrazu i to, že umožňuje odběr trávicích šťáv či vzorku sliznice. Ty jsou pak odeslány do laboratoře, kde je proveden jejich rozbor. Gastroskopie představuje nejen vyšetřovací metodu, ale zároveň i léčebnou, neboť při ní může lékař rovněž zastavit i krvácení nebo ošetřit jícnové varixy.
Gastroskopické vyšetření doporučí lékař pacientům s podezřením na žaludeční onemocnění, choroby dvanáctníku či nemoci sliznice jícnu. Tyto choroby jsou často signalizovány nevysvětlitelnými břišními bolestmi, poruchami trávení, chudokrevností a dalšími obtížemi. Prostřednictvím gastroskopie lékař může odhalit žaludeční či dvanáctníkový vřed, povrchový zánět sliznice, jícnové varixy nebo krvácení, které může navíc ihned zastavit. Díky gastroskopii lze diagnostikovat také další zánětlivá onemocnění či rakovinu žaludku v počátečním stadiu, v případějícnu pak Barrettův jícen, jenž je vyvolán dlouhodobým poškozováním jícnové sliznice žaludečními šťávami.
Přímo během gastroskopie lze také rovnou odebrat vzorek sliznice, který je následně odeslán na histologický rozbor, prostřednictvím vzorku lze odhalit i bakterii Helicobacter pyroli, která může způsobit vřed. Zabírají na ni však antibiotika. Prostřednictvím gastroskopie lze dále odebrat i vzorek žaludečních šťáv a provádí se i při zvracení krve, neboť tak lze krvácení zastavit.
Gastroskopie prováděná zkušeným lékařem nepředstavuje téměř žádná rizika. Komplikací vyšetření může být výjimečně krvácení ze sliznice, které však lékař v průběhu gastroskopie zastaví.
Před plánovaným vyšetřením nezapomeňte sdělit svému ošetřujícímu lékaři, jaké léky užíváte. Obzvláště důležitá je tato informace v případě, že berete léky proti srážlivosti krve (Acylpyrin, Warfarin). Jestliže zrovna trpíte akutní infekcí v ústní dutině či hltanu, jako je například angína, je nutné vyšetření odložit. Při gastroskopii je rovněž nutné, aby byl pacient na lačno, proto je potřeba se alespoň 6 hodin před vyšetřením vyvarovat jídla, ale také kouření a alkoholických nápojů. Ve většině případů se doporučuje pacientům, kteří pravidelně užívají některé léky, aby je ráno vynechali, respektive je užili až po vyšetření. Vždy se však předem poraďte se svým lékařem.
Na gastroskopii není potřeba se nijak jinak připravovat. U malých dětí je vyšetření prováděno v celkovém znecitlivění, dospělí pak mohou využít sedativa. Při této „uspávací injekci“ je nejčastěji využíván Diazepam či Midazolam, avšak je potřeba si uvědomit, že po aplikaci sedativa musí pacient dodržovat klidový režim a nesmí řídit auto. Před gastroskopií je rovněž nutné, aby pacienti podepsali informovaný souhlas s vyšetřením. Svým podpisem tak stvrzují, že byli obeznámeni s průběhem a případnými riziky gastroskopického vyšetření.
Nejprve vám zdravotní personál aplikuje do hrdla znecitlivující látku prostřednictvím spreje. Následně se položíte na levý bok a doktor vám zavede ústy fibroskop. Pak je nutné „polknout“. Tento okamžik může být pro některé pacienty velmi nepříjemný a vyvolávat u nich pocity na zvracení, proto je nutné se snažit klidně a pravidelně dýchat. Následně doktor posune fibroskop jícnem do žaludku a případně dále do dvanáctníku. Vyšetření není příjemné, ale nebolí.
Celý proces trvá jen pár minut. Po gastroskopii doporučujeme konzumovat jen lehkou potravu. V případě, že vám bylo aplikováno sedativum, nebudete moci řídit motorová vozidla.
Výsledek gastroskopie je znám ihned po skončení vyšetření. Nebojte se tedy zeptat svého gastroenterologa na všechny podrobnosti, které vás zajímají. Přesný popis vyšetření je pak také součástí vaší zdravotní dokumentace.