Fistulografie

Fistulografie je diagnostický zákrok, sloužící k zobrazení píštělí, který spadá obvykle pod oddělení radiologie. Píštělí nazýváme abnormální spojku mezi tkáněmi, obvykle spojují kožní povrch s vnitřními orgány, nebo dva vnitřní orgány mezi sebou. Vznikají při infekčních i neinfekčních zánětech, jako jsou Crohnova choroba, divertikulitida, radiační kolitida a další.

Kapitoly

Průběh vyšetření

Vyšetření je tedy prováděno pacientovi, který má píštěle, nejčastěji se jedná o píštěle střevní. Vyšetření samotné probíhá na radiologickém stole, kde je pacientovi pomocí speciální kanyly aplikována do píštěle kontrastní látka. Následuje pořízení série rentgenových snímků, které monitoruje, jak látka píštělí protéká a kam vyúsťuje. Ze snímků je pak možné odečíst nejen délku a tvar píštěle, ale i kam vede její opačný konec.

Příčiny / rizikové faktory

Vyšetření není nijak nepříjemné, nebo zatěžující a nevyžaduje ani nijakou speciální přípravu. Potencionální zátěží je vystavení určitému množství radiace, které je ale většinou malé. Další možnou komplikací, i když s malou pravděpodobností je alergická reakce na kontrastní látku. Vyšetření zobrazující píštěle je prospěšné zvláště proto, protože chirurgům poskytne detailnější informace, které mohou pomoci při dalším postupu ohledně píštělí a jejich případném operativním odstranění.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti.

0
1Lukáš13. 6. 2022 11:02:26
o kdeže bolí to a riadne už samotné zavedenie kanyly a potom tá kontrastná látka v tej fistule

Komentujte, hodnoťte, ptejte se!
Přihlašte se pomocí

nebo zadejte své jméno
Odběr novinek

Poradny

Kalkulačky

Poslední události