Fistulografie je diagnostický zákrok, sloužící k zobrazení píštělí, který spadá obvykle pod oddělení radiologie. Píštělí nazýváme abnormální spojku mezi tkáněmi, obvykle spojují kožní povrch s vnitřními orgány, nebo dva vnitřní orgány mezi sebou. Vznikají při infekčních i neinfekčních zánětech, jako jsou Crohnova choroba, divertikulitida, radiační kolitida a další.
Vyšetření je tedy prováděno pacientovi, který má píštěle, nejčastěji se jedná o píštěle střevní. Vyšetření samotné probíhá na radiologickém stole, kde je pacientovi pomocí speciální kanyly aplikována do píštěle kontrastní látka. Následuje pořízení série rentgenových snímků, které monitoruje, jak látka píštělí protéká a kam vyúsťuje. Ze snímků je pak možné odečíst nejen délku a tvar píštěle, ale i kam vede její opačný konec.
Vyšetření není nijak nepříjemné, nebo zatěžující a nevyžaduje ani nijakou speciální přípravu. Potencionální zátěží je vystavení určitému množství radiace, které je ale většinou malé. Další možnou komplikací, i když s malou pravděpodobností je alergická reakce na kontrastní látku. Vyšetření zobrazující píštěle je prospěšné zvláště proto, protože chirurgům poskytne detailnější informace, které mohou pomoci při dalším postupu ohledně píštělí a jejich případném operativním odstranění.